postcd

Jak vznikají šablony pro osvit tiskových desek pro tisk z plochy?

Ještě než se začal používat systém CTP (computer to plate – z počítače rovnou na desku) se používaly filmy, které měly na sobě místa kde prochází světlo a kde světlo neprochází. Následně se film položil na tiskovou desku a provádí se osvit. Tak vznikají tisknoucí a netisknoucí místa na desce. pak následuje vývojka (mám dojem). Moje otázka je ale jak vznikají na tom filmu ta místa pro průchod světla a místa kudy světlo neprochází, ten princip toho a na jakém přístroji se to dělá? Který přístroj ta rastrová data přenese z počítače na ten film? film používající se v procesu výroby tiskových desek pro tisk z plochy (offset)? děkuji
Doplňuji:
děkuji, už jsem na to díky vám asi přišel, mělo by jít o osvitovou jednotku zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Osvitov%C3%A1_jed­notka

Odpovědi
Fyzik

Nejsem si jist, jestli odpovím na to, nač se ptáte, ale ten film je patrně fotografický, to znamená citlivý na světlo, patrně se na něj „tiskne“ světlem, po řádcích jako na tiskárně, film projde ustálením a vývojem (v místě osvitu zčerná nebo naopak zčerná všechno ostatní) podobně jako film z fotoaparátu a přes něj se zase může exponovat na desku.