JájsemRaibek

Jak vznikají na moři vlny?

A jsou vlny i v Severním ledovém oceánu? A v případě, že jsou, jaktože neroztrhají tu ledovou krustu – led?

Nejlepší odpověď
Kepler

Když nepočítáme vlny tsunami, které jsou seizmického původu, vlny způsobuje vítr. I mezi pohybující se vzduchovou hmotou a hladinou existuje tření. Je-li hladina izolovaná ledem, jde to hůř. Ale i v polárních oblastech se led láme a vznikají kry a ice pack. Jak, to přesně nevím (mořské proudy, rozdíly teplot?).

Další odpovědi
kurec

Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod. – https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mo%C5%99sk%C3%A1_vlna