Lukasy

Jak vznikaji mušle?

Nejlepší odpověď
Deli

Jak vznikají lastury?
Lastury jsou pevné schránky, které obklopují, zpevňují a chrání tělo živočichů zvaných měkkýši. Tento název zcela vystihuje jejich typickou vlastnost. Měkké tělo měkkýšů je velmi zranitelné, proto si měkkýši vyrábějí různé lastury. Na povrchu těla mají takzvaný plášť, který vylučuje vápenaté a jiné látky, jimiž své tělo obalují. Výsledkem je pevná lastura.
Lastury lze rozdělit do dvou základních skupin. U mlžů je tvoří dvě misky, které jsou v jednom místě spojeny, takže se mohou otvírat a zavírat podle potřeby. Plži mají lasturu ve tvaru ulity. Ta může mít nejrozmanitější tvar, uzavírá se pevným víčkem.

Zdroj: http://www.ja­blko.cz/Zajima­vosti/Priroda/Za­jim_priro_1.htm