Meggie2

Jak vzniká tornádo?

Odpovědi
elkon

Tři vteřiny: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Torn%C3%A1do

Daidal

Díky ideálním podmínkám. Musí tam být obvykle supercela (obří bouřková buňka/mrak), což je vlastně jeho zdroj a střetnutí teplého a studeného, vlhkého větru (ale napájí ho myslím ten teplý vzduch z té supercely). Ve vzduchu to začne rotovat a když se ten vír spojí se zemí – je z toho tornádo. Pokud je ten vír jen ve vzduchu, tak myslím ani není nebezpečný (pro ty na zemi), ale jakmile začne klesat, tak taky nabírá na síle a jak už je spojen se zemí, tak už nasává, co mu příjde „pod ruku.“ Jak moc, to už záleží na jeho síle.
Taky se nemusí spojit s tou zemí a když se nespojí, tak z toho není tornádo.

Pro Česko nejsou (nebyly?) moc typické tornáda, protože se tu taky moc neutvářely ony supercely, ze kterých tato tornáda vznikají… ale nějak se tu uvtářejí, čím dál častěji. V Česku jinak bývají tornáda, ale ty vznikají z obyčejných bouřkových mraků – ale ty jsou rychle porměnlivé a nestálé, takže ani to tornádo nemívá dlouho životnost a ani sílu. Supercelní tornádo jsou horší (a to právě bylo na jihu Moravy).

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Torn%C3%A1do#%C­5%BDivotn%C3%AD_cy­klus_torn%C3%A1da

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.