Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vzniká plazma v důsledku velkého elektrického potenciálu?

Ahoj. Příliš nerozumím okolnostem, při kterých vzniká plazma. Jasně, na internetu všude plno, ale není to laicky, potřebuju to trošku polidštit. Buď tedy plyn potřeba zahřát na vysokou teplotu (rozumím) nebo podrobit ionizaci (nerozumím), aby vznikla plazma.
Ionizace nastává buď v důsledku ionizujícího záření, kdy například rychlá částice srazí s atomem a vyrazí z něj elektron, je to tak? Tehdy vznikne kationt a elektron, tedy plazma.
Ale pak je tu ještě jeden způsob, kterému nerozumím vůbec. Ionizace nastává v důsledku velkého rozdílu elektrického potenciálu, jak je tomu třeba u blesku. Mohl by mi to někdo osvětlit? K čemu se ten elektrický potenciál vztahuje, co to je, co se s těmi částicemi děje? Jedna část má dejme tomu 10 000 V, druhá 5 V, tedy velký elektrický potenciál a najednou hle - plazma? Jak to tedy je? Díky.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

El. potenciál, tedy rozdíl těch potenciálů se nazývá napětí.
Laicky řečeno: napětí je jak moc se chtějí elektrony někam přemístit - třeba blesk je jen snaha o vyrovnání těch potenciálů a tak vysoké napětí umožní elektronům "přeskočit" z mraku do země přes odpor vzduchu.
V plynu jsou vždy někde ionty a elektrony a napětí ten elektron urychluje a když je napětí vysoké, je velké i urychlení. On je pak schopný vyrazit elektron z jiného atomu, do kterého narazí. Tím se spustí řetězová reakce a plyn se zionizuje.


Avatar uživatele
Zlatý

Plazma nevzniká z velkého rozdílu potenciálů. Z toho vzniká výboj a následkem výboje je vysoká teplota, díky níž vznikne plazma.
http://www.aldebaran.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Předpokládám že tou ionizací myslí stav, kdy jsou napětím urychlovány ionty a volné elektrony a ty při srážce s jiným atomem z něj vyrazí další elektron, čímž se postupně zvyšuje míra ionizace dané látky.
Zas jednou nesouhlasím s mosojem, plazma vzniká i za poměrně nízkých teplot. Vysoké teploty jsou jen jedním z možných způsobů jak plyn zionizovat.

K tomu potenciálu: Důležitá bude velikost elektrického, pro jednoduchost elektrostatického pole (U/l [V/m]) ve vztahu k vlastnostem látky v tom poli (složení, tlak, teplota) bude-li v daném prostředí el. pole nízké, i v případě ionizace atomu tento s velkou pravděpodobností rekombinuje dřív, než dokáže ionizovat další. Bude-li pole dostatečně vysoké, pak s velkou pravděpodobností každý zionizovaný atom rozbije minimálně jeden další než stihne zrekombinovat. (celkový stupeň ionizace se postupně zvyšuje)

Trochu podobné řetězové jaderné reakci a podkritickému a nadkritickému množství štěpného materiálu

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.