mj81

Jak vzniká koncovka rodného čísla?

Zajímalo by mě, podle jakého klíče se uděluje koncovka rodného čísla za lomítkem. Známý fakt je, že celé rodné číslo musí být dělitelné jedenácti a desátá číslice je tedy kontrolní. Ale všiml jsem si, že všíchni Plzeňáci v mém věku (ročník 1981 plusmínus deset let) mají za lomítkem číslo začínající dvojkou (já 2067, brácha 2266). Průzkumem u známých jsem zjistil, že Praha 0, Cheb 1, Plzeň+Chomutov 2, Hradec+Pardubice 3, Prostějov+Zlín+Ky­jov 4, Ostrava 5, Bratislava 6 a 9 měla Češka narozená v Chamu v Německu.
Pravidlo prokazatelně neplatilo ještě v 60. letech a dříve a neplatí ani u dětí mých známých narozených po roce 2000.

Odpovědi
rosecat

cislo za lomitkem je poradove cislo narozeni v tom kterem miste v prislusnem roce–ale presny postup jeho tvorby nevim