ratava

Jak vzniká duha bez deště?

Právě jsem venku zahlédla (pro mě) zvláštní úkaz- duhu, která je vidět, aniž by pršelo. Jak taková duha vzniká? U nás není momentálně ani mlhavo, ani po/před deštěm, naopak celkem jasno…
Doplňuji:
Tak podle toho, co jsem dohledala, se nejspíš jednalo o tzv. halový jev. Více o nich třeba zde: http://ukazy.as­tro.cz/halo.php . Ale odkazů je na netu více…
U nás tou dobou opravdu nepršelo a nejbližší možný srážkový mrak byl podle snímků z radaru vzdálen zhruba 70 km. Ale kdybych to neviděla na vlastní oči, byla by má případná odpověď na tento dotaz stejná jako vaše… Tak i tak za odpovědi děkuji…
A jen pro doplnění- pro vznik duhy opravdu nemusí pršet, občas ji lze vidět i v kapkách rosy, nad rybníkem, občas i v mlze…

Nejlepší odpověď
anonym

Nad Viktoriinými vodopády vzniká duha taky bez deště. Dokonce jich tam v jednom okamžiku je možno vidět více za sebou. Nejvíc jsem napočítala 4.
Vcelku jde ale říci, že vidíte-li duhu a u Vás neprší, neznamená, že někde jinde nepršelo. Bez vodních kapek se duha nevytvoří.

Viz Zikina a její stránky:
Takže jak vzniká duha? Většinou duha vzniká krátce po dešti. Ještě trochu prší, ale mezi mraky už probleskuje sluníčko. Sluneční světlo se odráží v kapkách vody, a rozkládá se nad obzorem, většinou tak 45° nad ním.Občas se stane, že můžeme vidět nad duhou primární, ještě jednu, ne tak jasnou, ve které je sled barev opačný. Tato „druhá“ duha, je většinou asi 51° nad obzorem.
 .

Další odpovědi
mosoj

Duhy bez deště nevznikne! Věz že v místě kde jsi viděla duhu určitě pršelo.

beer

Jak duha vzniká technicky, bylo již popsáno.
Základním předpokladem pro vznik duhy je ale přítomnost vody ve vzduchu za současného osvícení sluncem. Voda je ve formě kapek či kapiček, nebo také ledových krystalů-v tomto případě se jedná o duze podobý cirkumzenitální oblouk a lidé jej proto duhou mylně nazývají.
Další zajímavosti k tématu:
Doplňuji:
Až teď vidím tvoje doplnění. Ano, napadlo mne to hned a právě o halových jevech je můj odkaz.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/meteor/pris­pevky/_zprava/mu­zeme-v-zime-videt-duhu--856949

Toruk

Duha bez deště může být: postačí opar/ extrémně vlhký vzduch a slunce.

Lukasy

Jinak někde dal pršet muže někdy prši třeba jen na kousek města a na zbytek nic.
Jak jsem byl malý, začlo pršet a ja utekl o par baráku dal a ten dešť pršel jen zamnou, předemnou už ne .