Boy 13

Jak vzniká digitální fotografie a video?

Dobrý den, mám otázku. Co vše se musí stát během chvíle, když zamáčkneme ,,spoušť" na našich chytrých mobilech? Co určuje, kolik MB bude mít výsledná fotografie? A co to určuje u videa, jakou velikost bude mít, a co se vše děje během nahrávání videa, jak se zaznamenává zvuk a obraz? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

Souhlas s emefej. chceš to ho docela dost na malém prostoru. Učebnice elektroniky, cca 150 stran, Ti dá základ. Fyzika v podobném rozsahu a dozvíš se něco o optice. Upřesni co konkrétně by Tě zajímalo a ušetříme Tě hrozby týdnů studia 😉

K té fotce> Z toho co vím tak mobil/foťák (automat) průběžně snímá scénu, na základě zjištěných dat vyhodnocuje nastavení pro expoziční dobu a „citlivost“, reálný foťák by upravoval i clonu. Z nasnímaných snímků podle různých algoritmů vyhodnocuje ostrost při několika nastaveních ohniska a vybírá nejlepší (podle zvoleného algoritmu může brát průměr celé scény, ostrost středu, nebo zvoleného bodu, nebo třeba ostření na obličeje). V okamžiku stisknutí spouště by měl okamžitě nastavit vypočtené parametry a vyfotit snímek. Ten by měl z čipu dostat v surových datech, takže provede zpravidla konverzi do JPEG. (Nejsem si jist, možné něco z té konverze už dělá přímo fotografický modul, ale podle mně by to bylo plýtvání, když to zvládne systém mobilu). Velikost souboru je daná

  1. Rozlišením čipu a zvolenou velikostí snímku
  2. Zvolenou úrovní komprese (volba mezi kvalitou a úsporou místa – ale na mobilech bývají volby dost omezené)

Při nevhodných podmínkách nebo při nastavení spec. režimu mobil po zmáčknutí spouště může teprv začít ostřit, nebo čekat na speciální podmínku (zpoždění, čekání na úsměv apod.)

Reálný fotoaparát veškeré zaostřování a vyhodnocování scény zpravidla provede při „namáčknutí“ spouště a při „domáčknutí“ okamžitě vyfotí (s vyjímkou nastaveného zpoždění apod.) ale po domáčknutí už obvykle nemění parametry snímku.

Další odpovědi
Emefej

Několik otázek v jedné. Není zde dostatek místa pro obšírnou odpověď.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.