JájsemRaibek

Jak vzikl JŮ a Hele?

..eventuelně proč se píše JŮ a ne JÚ, když medvídek PÚ se píše PÚ a ne PŮ jako JŮ. Děkuji.

Nejlepší odpověď
briketka10

myslím, že u medvídka PÚ se píše dlouhé Ú proto,
že anglicky se píše (Pooh) a to se prodlužuje..
Doplňuji:
a neodpověděla jsem vlastně na Tvou otázku
JŮ je česká postavička, tak se píše s kroužkem
jinou záhadu bych nehledala..

třeba nějakou objeví ráno " annas "

Další odpovědi
annas

„O tom, kdo vlastně jména Jů a Hele vymyslel, koluje legenda. Vypráví ji Ota Jirák. „Říká se, že když panáky přinesli hotové a loutkaři je uviděli, řekli: júú, hele. A už jim to prý zůstalo,“ říká herec, který propůjčuje hlas žlutému Hele. Jů už zase tři desítky let namlouvá Jiří Lábus.

Částečně byl vznik dvojice Jů a Hele inspirován světově proslulými pořady The Muppet Show a Sezamová ulice."

Zdroj: http://brnensky­.denik.cz/kul­tura_region/o­brazem-v-letohradku-mitrovskych-se-usidlil-zlomyslny-muf-20130305.html

(Medvídek) Pú – slovo cizího původu, takže platí pravidlo pro psaní ú v cizích slovech. Je to jakási památka na jejich pravopis.

Jů je podstatné jméno, které vzniklo z jú, nespisovné variatny jó.
Původní jú jú – pravopis podle pravidel pro citoslovce.
Jů se stalo jménem, takže platí jiné pravidlo, proto Jů.

anonym

Koukám,že tě inspirovala Pumík,Jů je pouze jméno,tak že asi proto kroužek.
Vznik postaviček Jů a Hele byl inspirován pořady The Muppet Show a Sezamová ulice. Jejich autorem je kreslíř a výtvarník Stanislav Holý.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C5%AF_a­_Hele

annas

Ad briketka10, děkuji. 🙂

briketka10

taky nesouhlasím s odpovědí :((

zzzlatokopka

Ale hodně dobrá otázka:-) Taky si myslím, že to bude něco s tou angličtinu.

briketka10

počkáme si na quentose, nebo na jiného
angličtináře, aby nám to vysvětlil no né 😁

JájsemRaibek

Jugare, zde jsi odpověděl, že cituji: „Pú se píše proto,že je to jméno a není to uprostřed slova“, JŮ je taky jméno a není uprostřed slova, proč tedy JŮ a ne JÚ jako PÚ? :D

anonym

Protože je to jen jméno!!!