jachym10

Jak vytvořit přídavné jméno od slova morče?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o druhově přivlasttňovací přídavné jméno – které se tvoří příponou -í – např. psí, medvědí, nebo příponou -cí.

Kepler má pravdu – morče-cí , stejně jako kuře-cí I když se příliš tvar nepoužívá, je gramaticky správně. sama bych použil spojení maso z morčete.

Stejně se chybně používá selečí maso, i když patří sele-cí jako tele-cí.

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/mor%C4%8De.

Další odpovědi
Kepler

Možná to zní divně, ale mělo by to být podobné jako kuře – kuřecí, tedy morče – morčecí.

Edison

Doplním Keplera, ono existuje i slovo morčečí. Teď ale nevím, které je správně, možná i obojí.

Kepler

annas: s tím „selečím“ jste mi připomněla ještě jiný patvar používaný v supermarketech, který mi navíc připadá směšný, a sice „masová“ paštika. Podle mého názoru mohou být masové třeba protesty, ale výrobky z masa jsou MASNÉ. Doufám, že mám pravdu.