JájsemRaibek

Jak vytvořit fotografii nebo video přijíždějícího vlaku?

Nechci dělat žádnou fotomontáž, která by to vyřešila, ale chtěl bych vytvořit fotografii nebo video přijíždějícího vlaku. V úseku rovné trati, kde jezdí rychlíky až 160 km/hod. Je možné položit fotoaparát do kolejiště a takto snímat přijíždějící vlak?
Mám strach, aby vzdušný vír projíždějícího vlaku neudělal něco s fotoaparátem.
Myslím si, že nemohu na kolejiště nijak fotoaparát upevnit, pouze položit.
Nemá s tím někdo zkušenost?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud jd o ´technické problémy´

1. nemusíš průjezd snímat z kolejiště, ale můžeš foťák dát kousek vedle, výhodou je

  • méně hrozí poškození foťáku (letící kamínky, náhodou právě splachované WC…)
  • foťák můžeš dát na stativ a ten důkladně upevnit (proti náporu vzduchu)
  • nemusíš řešit zásah do kolejiště a traťového svršku

2. v kolejišti bych použil ´stativovou placku´*) a odolný foťák (outdoor), výhodou je

  • zajímavější záběr

___
*) máš-li možnost ´ukutit´ – na něco placatého a těžkého (např. kus kotlového plechu) připevni stativový šroub (ideálně hlavu, abys mohl foťák polohovat) a to polož do kolejiště mimo osu kolejí – pokud nebude vršek foťáku přesahovat hořejšek kolejnic, pravděpodobně se tomu nic nestane; namísto kotláku můžeš použít i něco pevného, ale lehčího (překližku, DTD…) a to do štěrku svršku připevnit kolíky (třeba dlouhými hřeby); „se tomu nic nestane“ – s variantou, že přijdeš o foťák, musíš počítat
___
Popisuju pouze technické řešení – jak se na tebe budou tvářit policajti, pokud někdo náhodou nahlásí, že cosi montuješ na železniční trať – nemám potuchy…
😉
Doplňuji:
Jen ještě dodám, že tu stativovou hlavu (na malé – lehké foto) koupíš i novou pod stovku ( http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop-cz/eshop/65-1-Stativy-stativove-hlavy/166-2-Stativove-hlavy/5/1640-Mini-Stativova-kulova-hlava-ELEMENTRIX ).
A pokud by ses rozhodl dát foťák vedle trati – pohrej si s délkou ohniska s dobrým objektivem můžeš nastavit delší ohnisko a docílíš téměř takového záběru, jako s krátkým ohniskem z kolejiště…
😉

Další odpovědi
klumprt

Co takhle připevnit na nějakou desku ten šroub, kterým se foťáky připevňují na stativ. Díra je vespod snad každého foťáku. Přišroubovat tímto foťák na desku, desku položit a zatížit kamením, kterého je všude dost.
Měl bych ale trochu obavy, že strojvůdce uvidí v kolejišti podivný předmět, zpanikaří a začne divoce brzdit a vznikne průser.

Emefej

Já bych to snímal z nějakého mostu nad tratí.

Lamalam

Já osobně bych do kolejiště raději nic nedávala. Nevíš kdo tě sleduje, klidně na tebe mohou zavolat policajty. Fotila bych z mostu, nebo bych si stoupla za zatáčku.

dnb

Nestane se vůbec nic, tak 2 roky zpátky jsem to natáčel z mobilem a vlak projížděl fest rychle..

pánŠtě

Není třeba se obávat ničeho, dělal jsem pokus už 2× na podzim, kdy jsem do kolejiště nasypal spadané listí v rozmezí cca 5ti metrů a do kolejiště jsem položil kompaktní fotoaparát a podepřel ho kamenem.. Výsledek je velice zajímavý, žádný letící kámen, pouze povedený záběr.