Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jak vytvořit fotografii nebo video přijíždějícího vlaku?

Nechci dělat žádnou fotomontáž, která by to vyřešila, ale chtěl bych vytvořit fotografii nebo video přijíždějícího vlaku. V úseku rovné trati, kde jezdí rychlíky až 160 km/hod. Je možné položit fotoaparát do kolejiště a takto snímat přijíždějící vlak?
Mám strach, aby vzdušný vír projíždějícího vlaku neudělal něco s fotoaparátem.
Myslím si, že nemohu na kolejiště nijak fotoaparát upevnit, pouze položit.
Nemá s tím někdo zkušenost?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Emefej před 3354 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Pokud jd o ´technické problémy´

1. nemusíš průjezd snímat z kolejiště, ale můžeš foťák dát kousek vedle, výhodou je

  • méně hrozí poškození foťáku (letící kamínky, náhodou právě splachované WC…)
  • foťák můžeš dát na stativ a ten důkladně upevnit (proti náporu vzduchu)
  • nemusíš řešit zásah do kolejiště a traťového svršku

2. v kolejišti bych použil ´stativovou placku´*) a odolný foťák (outdoor), výhodou je

  • zajímavější záběr

___
*) máš-li možnost ´ukutit´ – na něco placatého a těžkého (např. kus kotlového plechu) připevni stativový šroub (ideálně hlavu, abys mohl foťák polohovat) a to polož do kolejiště mimo osu kolejí – pokud nebude vršek foťáku přesahovat hořejšek kolejnic, pravděpodobně se tomu nic nestane; namísto kotláku můžeš použít i něco pevného, ale lehčího (překližku, DTD…) a to do štěrku svršku připevnit kolíky (třeba dlouhými hřeby); „se tomu nic nestane“ – s variantou, že přijdeš o foťák, musíš počítat
___
Popisuju pouze technické řešení – jak se na tebe budou tvářit policajti, pokud někdo náhodou nahlásí, že cosi montuješ na železniční trať – nemám potuchy…
😉
Doplňuji:
Jen ještě dodám, že tu stativovou hlavu (na malé – lehké foto) koupíš i novou pod stovku ( http://www.foto-eshop.cz/www-foto-eshop-cz/eshop/65-1-Stativy-stativove-hlavy/166-2-Stativove-hlavy/5/1640-Mini-Stativova-kulova-hlava-ELEMENTRIX ).
A pokud by ses rozhodl dát foťák vedle trati – pohrej si s délkou ohniska s dobrým objektivem můžeš nastavit delší ohnisko a docílíš téměř takového záběru, jako s krátkým ohniskem z kolejiště…
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Co takhle připevnit na nějakou desku ten šroub, kterým se foťáky připevňují na stativ. Díra je vespod snad každého foťáku. Přišroubovat tímto foťák na desku, desku položit a zatížit kamením, kterého je všude dost.
Měl bych ale trochu obavy, že strojvůdce uvidí v kolejišti podivný předmět, zpanikaří a začne divoce brzdit a vznikne průser.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

Já bych to snímal z nějakého mostu nad tratí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Já osobně bych do kolejiště raději nic nedávala. Nevíš kdo tě sleduje, klidně na tebe mohou zavolat policajty. Fotila bych z mostu, nebo bych si stoupla za zatáčku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dnb

Nestane se vůbec nic, tak 2 roky zpátky jsem to natáčel z mobilem a vlak projížděl fest rychle..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pánŠtě

Není třeba se obávat ničeho, dělal jsem pokus už 2× na podzim, kdy jsem do kolejiště nasypal spadané listí v rozmezí cca 5ti metrů a do kolejiště jsem položil kompaktní fotoaparát a podepřel ho kamenem.. Výsledek je velice zajímavý, žádný letící kámen, pouze povedený záběr.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika