dandan

Jak vysvětlíte selsky co je SIP (Session Initiation Protocol – protokol pro inicializaci relací)?

Jak vysvětlíte co je SIP někomu, kdo je technicky a IT nepolíbený, tedy česky, selsky? Prosím ne z Wikipedie, tam tomu stále nerozumím. Děkuji
Doplňuji:
Případně také co je SIP client?

Odpovědi
Dochy

Podrobnosti se nechají najít i na české wiki. Před časem jsem se na to koukal a zhruba jde o způsob navázání komunikace po internetu používaný pro internetovou telefonii (VoIP). Popisuje jak navázat spojení od volajícího k volanému a jak zajistit, aby se spolu telefony (klienti) domluvili.

SIP client bude v tomto případě VoIP stanice schopná navázat spojení protokolem SIP.

anonym

SIP je protokol (popisuje technické standardy spojení), jednoduše – technickou stránku spojení – kodek, šířku pásma (rychlost), audio/video.
SIP client je softík, který spojení podle SIP naváže a dále, v průběhu hovoru, tuto technickou stránku přenosu řídí (pokud např. dojde ke snížení rychlosti přenosu u jednoho účastníka, přizpůsobí i druhou stranu). Vlastní data nepřenáší.