Jiří Bohumil

Jak vysvětlíte rozdíly v měření osvětlenosti a světelného toku LED žárovek oproti deklarovaným parametrům výrobců?

V současné době jsou nejekonomičtější světelné zdroje pro domácnosti-LED žárovky. Z určitých důvodů jsem byl nucen provést určitá měření těchto populárních světelných zdrojů. Přitom jsem provedl rovněž měření a porovnání osvětlenosti Em (lx), luxmetrem. Z mých dob, kdy jsem prováděl projektování a výpočty osvětlení (tehdy ještě bez počítačů, později už pomocí aplikací na PC), vím, že osvětlenost je v přímé úměrnosti se světelným tokem světelných zdrojů (celkem logicky). Takže změřením osvětlenosti mohu rovněž porovnávat jejich světelný tok (lm)-potažmo jejich světelný výkon, účinnost (lm/W).
A přitom jsem zjistil, že se údaje deklarované výrobci dosti podstatně liší od naměřené skutečnosti. A „světe div se“, v jejich neprospěch!
Takže v porovnání (všechna měření byla provedena pochopitelně za shodných podmínek) – klasická 100W žárovka-naměřená osvětlenost 800 lx, žárovka 75W-500 lx. Ale pak: LED žárovka EMOS 10W-1000 lx, LED žárovka BEST 9W-870lx. Přitom výrobci deklarují u těchto LED žárovek ekvivalent klasické žárovky 70W. Přitom obě převyšují osvětlenost klasické žárovky 100W. A i subjektivně posuzováno svítí opravdu srovnatelně jako ta 100W klasická žárovka. A teď teoretikové poučte praktika. Kde je chyba? 🙂
Ještě doplňuji. Prováděl jsem i měření skutečného instalovaného výkonu (příkonu)žárovek- Pi/Watech a ten byl dokonce ještě o 3–5 % nižší než deklarované hodnoty výrobců.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Buď rád, že jsi dostal víc, než je deklarováno.

Výrobci deklarují pouze světelný tok (wolframová 75W – 900lm, LED 9W – 720lm), ale ty jsi měřil intenzitu osvětlení a ta je silně závislá na vyzařovacím úhlu zdroje. Vliv na přesnost měření má také spektrální citlivost luxmetru, starší přístroje jsou kalibrovány na teplotu chromatičnosti obyčejné žárovky a s LED si nemusí poradit.

Další odpovědi
mosoj

A měříš stejkně jako ve fabrice ? Podle jejich norem ? Jak jsi toto zajistil.
Máš fotometrickou lavici?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-jmenuje-pristoj-na-mereni-svitivosti-a-jak-se-jmenuje-clovek-ktery-jej-ovlada-kolik-cca-stoji
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vysvetlite-rozdily-v-mereni-osvetlenosti-a-svetelneho-toku-led-zarovek-oproti-deklarovanym-parametrum-vyrobcu
http://ledzarov­ky.wz.cz/new-page/new-page-3.html

gecco

Osvětlení (lux) je světelný tok (lumen) dopadající na plochu (sqm)…
Tebou zmíněnou nesrovnalost bych připisoval tomu, že LED má menší vyzařovací úhel (tedy celkový světelný tok zdroje dopadá na menší plochu)…
😉

Kepler

No, tyhle nuance fotometrie až tak neznám, ale:

„světelný tok vyjadřuje množství světelné energie, kterou přenese záření nebo zdroj vyzáří za časovou jednotku s přihlédnutím k citlivosti průměrného lidského oka na různé vlnové délky světla. Světelný tok je tedy fotometrická veličina charakterizující světelný výkon záření či jeho zdroje.“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C4%9Btel­n%C3%BD_tok

Intenzita osvětlení (též osvětlenost) je fotometrická veličina definovaná jako světelný tok dopadající na jednotku plochy. Je tedy podílem světelného toku (v lumenech) a plochy (v metrech čtverečních).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Intenzita_os­v%C4%9Btlen%C3%AD
Tedy jasná teoretická závislost tady je. Takže jediné vysvětlení rozcházejících se údajů může být jedině v tom: čím se to měří a zda měření proběhlo za správných definovaných podmínek.

led

Pokiaľ chcete porovnávať parametre (všeobecne), musíte pri vašom meraní dodržiavať rovnaké podmienky, aké boli pri pôvodnom meraní.
LED potrebujú pomerne stabilné napájanie. Niekedy malý rozdiel v napätí, pri žiarovke s vláknom nebadateľný, pre LED môže znamenať veľkú zmenu vo svietivosti a životnosti.

mzm

U LED zdrojů je jiné rozložení energie v rámci vlnových délek. Co vím, tak ty nové LED primárně svítí někde na UV a luminofory (nebo čím) se převádí na požadované vlnové délky (stejně jako zářivky). Takže bych tipnul, že použité měřidlo mohlo reagovat právě na tu UV složku, UV u klasické žárovky není a to by mohl být ten rozdíl.

Dochy

MZM: UV by z LED odejít nemělo. Proč bychom měli zjišťovat intenzitu UV, když je pro nás jen problematická?

mzm

Podle mě to UV se úplně odstranit nepodaří a měřidlo na ně může reagovat i když nechci. Zvlášť pokud bylo měřidlo konstruováno na žhavené vlákno a s odfiltrováním UV nepočítalo.

Ale je to jen dohad..

Dochy

LED: Měl bys pravdu pokud by šlo o diskrétní LED, ale ne pokud jde o celé svítidlo či žárovku. Ty LED žárovky v sobě mají elektronickou regulaci a na přesném napětí by měli být závislé ještě méně než ty klasické.

led

Kiež by to bola pravda, ale nie je
zdroj: prax

Dochy

Zkus to prosím opravdu z různých směrů. Ona ta směrovost s tím dokáže opravdu dost zamávat. 30% klidně může být na úkor zanedbané směrovosti… Jen mně teď nenapadá jak to udělat rychle a jednoduše aby z několika málo měření byly rozumně vypovídající výsledky… Jedině vybrat několik typických úhlů měření od osy žárovky a spočítat jim koeficienty pro vážený průměr…

Jiří Bohumil

Souhlasím se všemi, že nejde o přesné měření, jde o pouhé svépomocné laborování (ne o fotometrickou lavici). Ale ten rozdíl osvětlenosti je tak velký, že je mi to stále divné. Pokud by šlo o pár procent, tak bych se nad tím nepozastavoval.
Souhlasím, že deklarovaný světelný tok klasických žárovek 100W je udáván 1300 lm, u mé LED 9W-970 lm. Ale vždy, při prováděném konečném měření osvětlení v praxi, byla podstatná hodnota osvětlenosti v lx, naměřená luxmetrem na pracovišti. A i v tomto případě, měřením osvětlenosti, jde stále o nějaký nesoulad. Stále je osvětlenost žárovkou 100W nižší jako tou LED 9W.
A myslím si, že ta osvětlenost je podstatná. To je to, co nám dává, lidově řečeno, pocit „množství světla“ v daném prostoru.

Jiří Bohumil

Gecco- vyzařovací úhel těchto LED žárovek je 270 st. U klasické není o moc větší. Sice se nikde neudává, ale může být odhadem tak max. 320 st. (odečteme-li patici). Tak si myslím, že v tom to asi nebude.
Kepler- měření bylo provedeno luxmetrem a za shodných podmínek, jak jsem uvedl v dotazu. A jde o srovnání jednotlivých zdrojů a prakticky jejich světelného výkonu a pokud to bylo provedeno za absolutně stejných podmínek, mělo by to být dostatečně průkazné.
Ale oběma za reakce děkuji. Pořád mi to „nejde na rozum“.
A opravdu i subjektivně dávají podstatně „více světla“ jako ta 75W obyčejná.

Kepler

Nedávno jsem si koupil osvětlení z LED pásků a tam udávali úhel 170 úhlových stupňů. A potom: údaje prodejců, nebo dokonce i výrobců bych bral s hodně velkou rezervou. Neuvádějí podle jaké normy, jen aby to vypadalo co nejlépe. Příklad: mám zesilovač o údajném výkonu 100 W, což by byl několikanásobek příkonu. Jenže jde o nějaký pofiderní „hudební“ výkon, nikoliv normovaný RMS výkon (který je tak maximálně 20 W). Totéž frekvenční rozsah, neuvádějí v jaké toleranci. Oněch 20 až 30 000 Hz by vypadalo v normované toleranci 3 dB „poněkud“ hůř…

gecco

Hmmm…
Nevěřím, že běžná LED (např. http://www.hor­nbach.cz/data/shop/D04/­001/780/499/614/62/DV_8_­6128109_01_4c_CZ_2016090­1143950.jpg ) má vyzařovací úhel 270° rovnoměrně… LED čip je ´placatý´…
😉
Zkus ještě jedno měření a při něm tou LED otáčej (měření v ose, kolmo na osu…).
😉

Dochy

LED „žárovky“ ale mívají těch LED víc do různých směrů…

gecco

Jasně, ale přesto nepokrývají rovnoměrně celý vyzařovací úhel…
😉

Jiří Bohumil

Gecco, ta žárovka z hornbachu je klasická LED, tvarově shodná s těmi co mám já, takže by opravdu měla mít ten vyzařovací úhel 270 st., jak je deklarovaný u těch mých.
Jinak jsem v minulosti, běžně, s mým použitým luxmetrem, měříval osvětlení, jak žárovkové tak i, v té době, klasické zářivkové a výbojkové a vždy se mi celkem potvrzovaly teoreticky vypočítané údaje osvětlení i v reálu. Takže jak je schopen „vnímat“ případné rozdíly ve vlnové délce osvětlení sice nevím, le vždy je „vnímal“ asi bez nějakých větších rozdílů. A tato měření respektovala i „hygiena“, která „dozorovala“ tyto údaje. Podotýkám, že v té době použitelné LED žárovky ještě neexistovaly.
A stále si trvám na tom, že ty LED 9–10W svítí podstatně víc než ta žárovka klasická 75W a minimálně srovnatelně, jako ta žárovka 100W. I přes to, že můžete namítat, že jde pouze o subjektivní dojem. Ale i to měření osvětlení tím luxmetrem mi to jednoznačně potvrzuje.