Zepple

Jak vysvětlit v angličtině…???

slovo leisure. – (adj.) ? Nějak jednosuše ho potřebuju vysvětlit.

Nejlepší odpověď
1popelka1

Jako přídavné jm. (adj.) jej můžete použít např. ve spojení:
volný (čas),
nezaměstnaná (osoba)

pohodlný, domácí (oděv)

Teď jsem si všimla, že to chceš v angličtině, takže:
leisure (n) – time that you can spend as you like, when you have no work to do – I seldom have the leisure to watch television.

Leisurely (adj)- taking plenty of time- She had a leisurely bath.

„At leisure“ or „at your leisure“ at a convenient time and without hurrying – I don't want the book back so you can finish reading it at leisure.

Další odpovědi
hanulka11

jednoduše – volno /časově/