alenak

Jak vysvětlit,proč se píše i na březích/např. řeky/?

Prosím.poraďte mi,jak mám vysvětlit synovi,proč se píše ve slově březích měkké i ,např. na březích řeky apod.Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Na březích – na kom, na čem – 6. pád – základ slova břeh(podle hrad) – (vývojem došlo ke změně kmenové souhlásky v z, když následovalo měkké i/í). – břez-ích.
Koncovka u mužských podstatných v 6. pádu je měkká – ích – stejně jako v lesích, parcích, zámcích, kostelích (nebo kostelech).

Syn musí umět skloňovat a zařazovat ke vzoru. Jedině tak se dají některé koncovky vysvětlit.

Další odpovědi
Lenjička

Není to ve vyjmenovaných slovech po Z 🙂

Rebarbora

Břeh bez břehu – vzor hrad, ale taky les → lesích – > březích a pokud vim tak žádný tvar slova neni ve vyjmenovaných slovech ;)

erevfall

„březých“ by byl nesmysl, poněvadž je to právě to měkké í, které mění „h“ za „z“ (změkčování).

k: -cích
g/h: -zích
ch: -ších