Sober

Jak vysvětlit laikovi kvantovou mechaniku?

Nejlepší odpověď
baghira

těžko :) kvantová mechanika se už dost blíží magii :)
A je to dost široký pojem, takže záleží na tom, co konkrétně.

Další odpovědi
arygnoc

jednoduše.

vše je o šíření energie (hmoty, ono je to totiž v podstatě to samé).

bud se šíři vlnově nebo korpuskulárně.

a ta teorie právě mluví o tom, kdy a jak se které částice chovají.

Bohužel, někdy některé i jako korpuskulární (částicové), a někdy jako vlnové, tedy, že proud částoc se někdy chová jako vlna (např. elektromagnetická).

co je na tom k nepochopení?
Doplňuji:
led:

bohužel to není moje teorie.

už pár fyziků mě předběhlo. ;)

led

Zoberte deti, väčšiu skupinu, na lúku. Tam ich v strede sústreďte a prikážte im rozbehnúť sa na kraj lúky. Všimnite si, niektorí bežia priamo, niektorí kľukato, niektorí rýchlo, niektorí pomaly.
To je praktické doplnenie arygnocovej teórie. 🙂

mathes

Dle mého je nejpodstatnějších několik následujících věcí (asi na něco zapomenu).

  1. Narozdíl od klasické mechaniky není vývoj systému dán deterministicky, ale je možné předem určit pouze pravděpodobnost různých výsledků. Více toho určit nelze.
  2. Jakýmkoli měřením se vždy ovlivňuje stav systému.
  3. Existují relace neurčitosti – ze dvou měřitelných veličin, čím přesněji měřím jednu, tím méně přesně znám druhou. Platí například pro dvojice souřadnice a impuls, nebo energie a čas.
  4. Existence stacionárních stavů a kvantování – částice je v časově neměném energetickém stavu a může nabývat jen určitých hodnot energie (případně i něčeho jiného) – projevuje se ve vázaných systémech, tedy atom atd.
  5. Částice (objekt) se může s jistou pravděpodobností dostat i tam, kam klasicky nemůže (kvantové tunelování)

Ján Ámos

V klasickej fyzike zákon rýchlosti telesa je nasledovný: v = a.t s pravdepodob­nosťou 100%.

V Kvantovej fyzike zákon rýchlosti telesa je nasledovný: v = a.t s pravdepodobnosťou 60%.
Takže zákony kvantovej fyziky môžu byť nekonečne rôzne, ale v priemere sú pravdivé na 60%.

Kvantová fyzika neplatí na pohyb telies vytvorených z atómov chemických prvkov, teda nie je univerzálna.