Tera13

Jak vystěhovat osobu z domu, která nemovitost nevlastní?

Zdědily jsme po tetě dům. Jsme její neteře, děti neměla. Její manžel v domě nadále bydlí (nebyl vlastník domu-přiženil se), i když jsme mu dle závěti vyplatily finanční částku. Dům chceme prodat a nevíme, jak ho máme donutit se vystěhovat. Má tam trvalé bydliště,. Děkuji Tera

Nejlepší odpověď
Hlada

Obecně platí NOZ § 767 odst 1:
Zaniklo-li manželství smrtí manžela, který měl k domu nebo bytu, v němž se nacházela rodinná domácnost manželů, výhradní právo umožňující v domě nebo bytě bydlet, a bylo-li to jiné právo než závazkové, zatímco druhý manžel měl v domě nebo bytě právo bydlení, zanikne tomuto manželu právo bydlení, pokud výhradní právo zemřelého manžela přešlo na jinou osobu než na pozůstalého manžela. To neplatí, nelze-li na pozůstalém manželu spravedlivě žádat, aby dům nebo byt opustil.
Když se nedohodnete, bude muset rozhodnout soud.

Další odpovědi
Schluker

Pokud nebude chtit jit dobrovolne, tak jedine soudne. Tzn nejdriv soud, pak vystehovani exekutorem. Do te doby doporucuji pozadovat nahrady za uzivani, at z toho mate nejake finance :)

Herjulfson

Za normálních okolností byste nic nezdědily a vše by zdědil její manžel. Proč teta sepsala závěť a dům odkázala vám je tedy otázkou. Možná to soužití s manželem nebylo tak idylické jak píše ivzez, ale to budete spíše vědět vy.
V každém případě on momentálně užívá dům bez právního titulu. Užívání je tedy protiprávní. Kde je hlášen k trvalému pobytu na to nemá vůbec vliv – neopravňuje ho to k užívání domu, protože se jedná jen o evidenční údaj.
Standardní postup je obrátit se na soud s žalobou na vystěhování. Nevím kolik je pánovi let, ale už jsem viděl i rozhodnutí, kdy soud nechal takto protiprávně bydlící osobu i nadále nemovitost užívat s odkazem na dobré mravy. To znamená například, že … ano, osoba tam bydlí sice bez právního titulu, ale vzhledem k jejímu věku a majetkovým poměrů a že byl vzorným manželem zůstavitelky … by takové rozhodnutí o vystěhování bylo v rozporu s dobrými mravy a žaloba se tak zamítá.
Samozřejmě po dobu užívání domu bez právního titulu vám vzniká nárok na vyrovnání ve výši v místě obvyklého nájemného. Je to tzv. bezdůvodné obohacení, které mu vzniká tím, že něco užívá bez právního titulu a ze zákona je povinen ho vydat (vyrovnat). Žalobu o vystěhování tak můžete spojit zároveň s žalobou na vydání bezdůvodného obohacení.
Než bych se do toho všeho pustil, pokusil bych se ho oslovit dopisem. V něm bych shrnul skutečný stav (že proběhlo dědictví, že dostal své vypořádání a že v současné době již neexistuje žádní právní titul k užívání domu z jeho strany). Zároveň bych ho upozornil, že by se svým jednáním mohl dopustit trestného činu, a to dle ustanovení § 208 – Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru
(1) Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.
(2) Stejně bude potrestán, kdo oprávněné osobě v užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru neoprávněně brání.
A vyzval bych ho, aby dům vyklidil v přiměřené lhůtě. Když se podívá do trestního zákona, tak zjistí, že to tam skutečně je. Tohle v devadesáti procentech případů zabírá.

ivzez

Vystěhovat ho samy nemůžete, budete se s ním muset
dohodnout nebo podat žalobu (nebo to řešit soudně).

Poznámka:
Mně přijde dost necitlivé chtít z domu vystěhovat člověka,
který v něm s vaší tetou asi prožil hodně pěkného, o dům
i domácnost se staral spolu s tetou, …

Co kdyby se dědici dohodli a dům mu pronajali?

Kelt

Podobnou situaci jsem řešil. Matka měla trvalé bydliště v domě, kde měl i bratr trvalé bydliště. Já dělal matce opatrovníka a v zastoupení matky s pomocí advokáta jsme prodali dům, což schválil soud. Po nabytí platnosti rozsudku nový majitel rozhodl, že vyplatí prodávajícím požadovanou částku a to za podmínky, že nikdo nebude mít v domě trvalé bydliště. Takže bratrovi jsme našli ubytování mimo, musel si přepsat adresu a odstěhovat se. Tak to udělejte taky tak. Nechte si napsat kupní smlouvu od advokáta, peníze se vloží do advokátní úschovny. Během roku je věc vyřízena.

ivzez

Trvalý pobyt nezakládá k nemovitosti, v níž je trvalý pobyt přihlášen, žádné právo.