Jerry71

Jak vyrobit tavící pec ?

Jak je možno po domácku nejjednodušeji vyrobit tavící pec ? Teplota do cca 1.100 stupňů min.
Doplňuji:
Trochu upřesním. Potřeboval bych tavit bronz, takže pec né na sklo, ale na kov a teplota 1.100 celsiů na bronz stačí. Postup od ,, táty " je super a moc za něho děkuji, ale pro mne nepraktické. Myslel jsem spíše s využitím el. energie a nemusí být příliš velká.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Předpokládám,že se jedná o tavící pec na sklo,jestliže ano,tak vás nechci podceńovat, mám známého,který ve 3–4 lidech tyto pícky vyrábějí a opravdu to není žádná legrace něco takového postavit.

Další odpovědi
Tata

Musíte si v první řadě sehnat šamotové cihly a šamotovou maltu. pokud chcete čerpat z vlastních zdrojů, použijte kameny a hustší jílové bláto. Z tohoto materiálu vystavte asi dva metry vysoký komín o průměru cca 50 cm u paty a 30 cm u vrcholu a důkladně ho zevnitř vymažte a ukotvěte. Ve spodní části pece (nístěj)ponecháte otvor kudy pec zapálíte. Navršíte hraničku dřeva. Horem pak nasypete směs koksu železné rudy a vápence v poměru 3–1–1, snažte se aby byli přibližně stejně velké. Když je pec naplněna, zapalte pod pecí dřevo a nechte rozhořet. Připravte si velký měch s dlouhou kovovou trubkou (lze využít i kompresor, fukar apod. Když se oheň rozhoří zazděte spodní otvor a zazděte do něho trubku od měchu a foukejte a foukejte. Potom musíte stále obcházet pec a maltou zamazávat trhliny ve zdivu. Jak se bude materiál v peci spalovat, bude materiál v peci klesat a je třeba ho dosypat. Záleží na výtěžnosti rudy kolik železa z jedné náplně získáte. Pozor nemyslete si, ale že vám ta pec vydrží moc dlouho. V době začátku hutnictví se použila jednou a pak se postavila jiná. Když ukončíte tavení, přestanete foukat do pece a necháte jí vychladnout. Po vychladnutí se vybourá kus spodku pece a vyndá se houbovitá hmota. Pokud do ní několikrát uhodíte spadne z ní struska a máte značně znečištěné železo. Pokud by jste ho chtěl zpracovávat přímo je to velmi obtížné. Pro jednodušší zpracování je třeba další zpracování na ocel. Výstavba takové pece je však náročná nejen na technické znalosti ale i na finance.