Válek Petr

Jak vyrobit drtící stroj dle norem?

Mohu si já (fyzická podnikající osoba) vyrobit drtící stroj roští pro účely podnikání? Který úřad mi výrobek povolí? Děkuji.

Odpovědi
Dochy

Nevím jestli tady na to někdo dokáže správně odpovědět. Já tedy také ne. Ale pár poznámek bych měl.

Pokud se vyrábí nějaký stroj pro průmysl na zakázku, tak výrobce na stroj poskytuje nějakou dokumentaci včetně prohlášení o shodě. Co si pamatuju, tak bylo nutno potvrdit shodu se spoustou norem týkajících se jak el. bezpečnosti tak bezpečnosti jako takové. V našem případě pak bylo nutno pozvat revizního technika s kvalifikací pro dané zařízení, který udělal revizi celého zařízení a vydal na to revizní zprávu. (obvykle jen elektro, ale pokud šlo o zařízení pracujícím v prostředí s rizikem výbuchu musel revizní technik mít snad ještě extra oprávnění na tohle)

Pokud si uděláš nějaký bazmek jako podnikající fyz. osoba a sám to budeš používat, předpokládám, že se těmhle srandičkám můžeš vyhnout – ale bez záruky.

Edison

Doma si můžeš vyrobit co chceš. Něsíš to ovšem nikomu přenechat, nebo prodat, zkrátka nesmí se to dostat „na trh“. To by pak nastoupil zákon 22 o požadavcích na bezpečnost výrobku. Co si doma uděláš jen nesmí ohrozit tebe, nikoho jinýho ani majetek, ovšem případně se to řeší ex-post.