Awen2

Jak vyřešit zúčtované daně ?

Pracuji ve fabrice pod agenturou a přišlo mi vyrovnání daní za marození 8měsíců v bývalé práci, ale přišlo mi hodně málo a nevím zda mě okradli o něco za to, že mi je vyúčtovalo tak jako nám berou peníze za práci a chci se zeptat zda to jde nějak zkontrolovat nebo udělat abych si to udělala znovu a radši sama. Zítra tam jedu naštvaně to vyřešit. Jde to nějak udělat?

Nejlepší odpověď
gecco

Můžeš si zkusmo vyplnit třeba tuto ´kalkulačku´ daně z příjmu – http://www.me­sec.cz/kalkulac­ky/danova-kalkulacka/ …

Ale – pokud jsi byla 8 měsíců na nemocenské, zřejmě jsi na zálohách daně z příjmů mnoho nezaplatila – a daně se ´vrací´ jen do výše zaplacených záloh (nebude ti vráceno více, než jsi na zálohách skutečně odvedla) – není ´problém´ v tomto?

Další odpovědi
ivzez

Neřešte to naštvaně, ale slušně požádejte o vysvětlení výpočtu
(na vysvětlení máte právo).

Není pravděpodobné, že by Vás někdo okradl. Mnohem pravděpodobnější je, že
jste za rok 2014 odvedla na daních tak málo, že Vám nebylo (téměř) co vracet.

Daň se odvádí pouze ze mzdy (tedy pouze za 4 měsíce, kdy jste pracovala),
z nemocenského se daň neodvádí.

Můžete-li uvést hrubý příjem za rok 2014, přesnou částku, kterou jste odvedla na daních, a částku, kterou za Vás odvedl zaměstnavatel na sociální a zdravotní pojištění (míním tu část, kterou hradí zaměstnavatel, nikoliv tu, kterou Vás strhnul ze mzdy), můžu Vám to zkontrolovat.

—–—
Další možnost je vyžádat si od všech zaměstnavatelů z roku 2014 potvrzení o zdanitelných příjmech, o odvedených zálohách daně a o částkách, jež za Vás zaměstnavatelé odvedli na sociálním a zdravotním pojištění
a sama si podat daňové přiznání.

Případně si můžete formulář daňového přiznání stáhnout z internetu,
doplnit do něj požadované údaje a uvidíte, jaká vratka Vám vyjde.
Pak teprve se můžete rozhodnout, jestli přiznání podáte nebo ne.