Nic Nikdo

Jak vyřešit tuhle soustavu rovnic?

Dobrý den, nevím si rady s touto soustavou rovnic, nevíte někdo, jak na to jít?
x+y=xy
xy=9

Odpovědi
orwell

Dosadíš-li z druhé rovnice do první za xy = 9 dostaneš soustavu:
x + y = 9
x*y = 9
Z druhé rovnice vyjádři třeba y, tj. y = 9/x a dosaď do první. Tu pak násob x a dostaneš kvadratickou rovnici x2 – 9× + 9 = 0. Tu si normálně vyřeš a dostaneš dva kořeny x1,2 a s využitím jedné z rovnic v zadání vypočítáš odpovídající kořeny y1,2. Nezapomeň na zkoušku správnosti!
A teď můžeš hádat, jak dlouho to tu vydrží -:)

Tw!st

x+y=xy
xy=9
x=9-y
y=9-x