s.u.z.i.

Jak vyřešit tento příklad?

? Za kolik minut dohoní pes zajíce, který má náskok 60 metrů? Pes běží rychlostí 18km/h, zajíc 56km/h. Jakou rychlostí by musel pes běžet, aby min zajíce dostihl za 10 sekund?

Nejlepší odpověď
anonym

Nedokážu si představit ani sebedokonalejší soustavu rovnic, kdy louda pes dožene „fofrujícího“ zajíce. Ten tvůj pes rozhodně zajíce nedohoní nikdy, jenom bude koukat na prach, který se za zajícem upalujícím 56 km rychlostí bude vířit.
Doplňuji:
Ad Marijakes – otázku jsem četla a jasné mi byly obě její části. Nikdy tady nevypracovávám detailní postupy jak úlohu spočítat. Pokaždé se snažím ale pomoci najít tazateli řešení (PORADIT) a zde to řešení soustavou dvou rovnic zadali ti, kteří opravdu první část otázky buď špatně přečetli nebo nepochopili. Nebylo proto už mým záměrem opakovat postup, jak spočítat druhou část.
Je to správná otázka, dobře jsem se u ní pobavila.

Další odpovědi
anonym

První otázka má buď špatné zadání nebo je odpověď – nedohoní. Ve druhé otázce musí pes běžet o 6 m/s rychleji než zajíc

mosoj

  1. zajíc běží 56 km/h = 15,55 m/sec
  2. za 10 sec uběhne 15,55 * 10 = 155,5 m
  3. náskok zajíce na začátku je 60 m
  4. celkem musí pes uběhnout za 10 sec 155,5 + 60 = 215,5 m
  5. Aby pes dohonil zajíce za 10 sec musí běžet rychlostí 21,5 m/sec což je

21,5 * 3600 = 77. 4 km /hod

nelka1995

Soustava rovnic s dráhami(s)
s1=s2

Doplňuji:
Máte k dispozici výsledek ?

anonym

soustavou rovnic

marijakes

Ocko necetla otázku. „Jakou rychlostí by musel pes běžet.......“ Tak to by mě také zajímalo. 🙂
Doplňuji:
S ohledem na otázku není vůbec podstatné, jakou rychlostí pes nyní běží. Důležitými údaji jsou rychlost zajíce, jeho náskok a čas za jaký má být chycen, tedy těch 10 vteřin. Super úloha. A Ocko má nejlepší odpověď 😁 😁 Jsem zvědavá, jestli s tím někdo pohne a dovíme se výsledek.

Dochy

Marijakes: Ocko má nejlepší odpověď na první ze dvou otázek 😉

s.u.z.i.

6m/s je dobře, jak jste/jsi na to přišel? Díky moc.

Dochy

Musí běžet stejně rychle jako zajíc (aby držel krok) a NAVÍC musí uběhnout 60m za 10s 😉

Dochy

(mosoj to má také dobře, jen kvůli zaokrouhlování přišel o 0,2 km/h)

anonym

Dochy, prosím, příště školákům a studentům napiš raději postup, nebo spíše návod jak postupovat. Jsme tu PORADNA a jeden čas se servr zvrhl pouze na řešení domácích úkolů. Dost dlouho jsme bojovali za to, aby se taková situace už neopakovala. Je vidět, že v matematice a ve fyzice jsi na tom dobře. Buď tak hodný a snaž se přispět také trochu k tomu, aby se mládež snažila pracovat samostatněji a naučila se učit, nejen slepě opisovat něco, co za ni vypracuje někdo úplně cizí. Mezi jedno z pravidel kodexu patří i NEPODVÁDĚT a toto svým způsobem podvádění je. Nejhorší na celé věci je, že školák si sotva uvědomí, že podvádí nejvíce sám sebe, když něco neumí a učiteli potom předloží cizí práci.