Marťas2

Jak vyřešit sporák v bytě, kde plyn není zavedený

Bydlíme v bytě, kam není zaveden plyn, ale pouze elektřina. Chtěla bych však kombinovaný sporák. Je možné mít v bytě plynovou bombu? A je potřeba k tomu nějaká revize? Jak ho zapojit a co je k tomu potřeba? Moc děkuji

Nejlepší odpověď
dudu

No prosím, a my zrovna řešíme obrácený případ – máme kombinovaný sporák na plyn/el.trouba a hodláme ho zrušit a namísto něj instalovat el.sporák na 230 V typ MORAMEC 56103GW. Vedou nás k tomu dva důvody a sice, že:

  • máme dálkové ÚT, takže na sporáku ročně spálíme cca 45 kubíků plynu. Při této spotřebě nám s poplatkem za měřídlo vychází cena cca 31 korun za kubík! A to je zatím docela luxus!
  • při vaření na plynu vzniká a po kuchyni se šíří jakási lepivá substance, která s prachem permanentně zapatlává odsavač i celé okolí.

Manželce došla trpělivost a volá po čistší elektřině. A já vlatně ani nevím co chci.
Doplňuji:
měsíční zálohu máme 100 korun a cca dvě stovky doplácíme.

Další odpovědi
mosoj

Nevím jestli se nezměnily předpisy, ale lahev s plynem do 10 Kg mohla být v bytě. Nesměla být v ložnici a ve sklepě. Lahev větší mohla být pouze venku. Ale jak říkám, od roku 1996 mám zavedený zemní plyn. Před tím jsem měl lahev v kuchyní a moje švagrová ji má do teď na chodbě.

dudu: Kolik Vám dělá stálá platba při takovémto odběru. U mně dělá 295 Kč/měsíc.
Doplňuji:
Tak to vychází odhadem na cca 75 – 80 kč / měsíc. + spotřeba plynu.

Marunka2

Také jsme to tak měli a také jsme měli bombu v bytě, ale určitě to tak být nemá. Časem jsme pořídili obyč. elektrický sporák.
Určitě bych se poradila s někým od Voda-topení-plyn.

Hlada

Tady je diskuze k tomuto problému:
http://www.tla­kinfo.cz/t.py?t=11&i=1­00703
Otázkou je smysl takového počínání. BP je sice rychlejší, není potřeba používat nádobí s rovným dnem, je ale drahý, lahve zabírají místo a manipulace s nimi je nepohodlná.

elektrikář

Lepivý povlak v kuchyni není z plynu.Ale teplem odpařený tuk který se stáží na předmnětech a prach. Plynová bomba by nemněla být v nevětraných prostorách.Propan je těžší než vzduch a doslova může stejkat do prohlubní.Utíkající plyn ve sklepě dokáže doslova zbourat celou vilku.Dnes snad může být bomba vedle sporáku.Nechal bych to zapojit plynařem. Jistota je jistota.Dnes se používají originálně zhotovené hadice z šroubovacími koncovkami na pohyblivé připojení.