bena

Jak vyřešit prostorový svazek sil

Dobrý den, vím, že pro vysvětlenou by bylo lepší přiložit obrázek, ale bohužel nejsem doma a nemám po ruce skener ani foťák. Jde mi o to, že pokud chci u prostorového svazku sil vypočítat výslednici – musím si síly rozložit do směrů rovnoběžných s osami souřadného systému (x,y,z). Abych to udělal – musím znát velikost sil a cosiny směrových úhlů k daným osám. Problém je v tom, že v mém zadání jsou nškteré paprsky zadány dvěma úhly. Tj. půdorysným (od osy souř. systému) a výškovým (od půdorysné plochy).

Doufám, že je to alespoň trochu k pochopení. Má otázka zní jak se dopracovat k těm cosinům směrových úhlů. Moc Vám děkuji.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Představ si to pouze ve 2D a zvolpříslušnou goniometrickou­ funkci