Dick

jak vyřešít formát obrazu

zakoupil jsem si televizi Panasonic TX P42 U30E,televizní signál přijímám kabelově přes pevnou linku od O2,když naladim Aspekt Automaticky či 16:9,nemám obraz kolikrát přez celou obrazovku,když nastavím jiný formát obrazu,např.4:3 či podobně,tak se obraz deformuje.Co s tím kamarádi,jde s tím něco vůbec dělat.Jinak je obraz velice kvalitní,ale pro to jsem si koupil větší televizi abych měl větší obraz a když zase chci kvalitní,tak je kolikrát menší.Nebo se s tím musím smířit.Děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Není to tak dávno co jsem se na to ptal, ale řada uživatelů nepochopila o co se jedná.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/format-obrazu-u-tv

Prostě V současné době se formát obrazu vysílá v nejméně třech formátech.
Obrazovka má ale jen jeden formát ( poměr stran) takže pokud nechcete mít zdeformovaný obraz musí umět TV sama automaticky přepínat
zobrazení na to které se zrovna vysílá.
U současných TV s poměrem 16:9 se jedná pouze o případ kdy se vysílá obraz v poměru 4:3. Pokud ho nechcete mít zploštělý nebo aby vám ho kus chybělo, musí se vám na obrazovce 16:9 zobrazovat automaticky s pruhy po stranách. Ve všech jiných případech je obraz deformovaný.
Zřejmě to zajišťuje ta volba „AUTO“:

Jak jsem vypozoroval vysílání ve formátu 4:3 neustále ubývá ve prospěch 16:9 a královského formátu i za cenu že ve studiu film z poměru 4:3 přepočítávají na 16:9. Zřejmě se při tom vždy o nějakou část obrazu přijde.
Takže za čas již bude jenom 16:9.

Při vysílání královského formátu ( myslím že to je 14 :20– hledat to nebudu )budete mít zase pruhy vodorovné, nebo obraz zdeformovaný ( hlavy natažené). Jiné možnosti nejsou.