postcd

Jak vyprat prádlo v ruce bez pracího prášku/gelu, bez mýdla levně a pokud možno efektivně, šetrně

Nejlepší odpověď
Funna

zpoátku se pralo prádlo jen v čisté vodě – v řece, potoku a špína se z něho dostávala mechanickou cestou…ze začátku otloukáním o kamení, pak se používali různé tlouky a plácačky…taky se používala jakási automatka – nádoba s otvory se s prádlem postavila pod splav a tím jak do ní dopadala voda, vymlátila tu špínu jen síla vody…samozřejmě i na valše se dá prát bez mýdla, jenže všechny tyhle metody k prádlu moc šetrné nejsou…prostě nějak tu špínu z prádla dostat musíš, buď mechanicky nešetrně, nebo šetrně s pomocí mýdla…

Další odpovědi
gecco

Jak? – těžko…
😉
Můžeš namísto pracího prášku použít dřevěný popel (ne neshořelé uhlíky), případně se sodou – ale mejdlo je mejdlo – a to i vůči pracím práškům (gelům apod.), nejšetrnější je jádrové mýdlo (nebo vločky z něj).

marci1

Něco použít musíš. Nejlevnější a šetrné je praní s „mýdlem s jelenem“, pracím práškem s jelenem, nebo existují i rostlinná mýdla. Ty jsou už dražší. 🙂

http://dermocen­trum.com/mesick-rostlin-myd-100g
http://www.vmd-drogerie.cz/jelen-jadrove-mydlo-na-prani-180-g/

ReHu

A vodu tu ano? Tu bys mohl požít?
A jak hodně efektivně myslíš? Sama ta špína nepustí.
Také záleží na tom, jakého charakteru ušpinění je a jak dlouho, při jakých teplotách atd.

mosoj

Tak jak se dělalo dříve, ale hodně dříve. Mýdlo se objevilo již někdy ve třetím století před naším letopočtem.

Základem, je měkká voda ( potok, řeka). Prádlo se namáčelo, potom otloukalo o kameny od 18. století valchovalo na valše. Pak se máchalo a bíle bělilo na sluníčku za polévání vodou.

Jenom nevím kde seženeš tu měkkou vodu čistou.