Jak vypočtu sílu, která působí na parabolu satelitní antény když fouká vítr ?

Vítr fouká třeba z jihu a plnou silou se opře do satelitní paraboly. Jak odvodím vzorec pro výpočet síly z rychlosti větru

Odpovědi
Straka

Přibližný výpočet platící pro nízké rychlosti větru při neturbulentním proudění směřujícím proti dutině paraboly:
F=SkRvv/2
kde F je hledaná síla [N]
S je obsah průřezu antény (např. kruhový) [m2]
R je hustota vzduchu [kg*m3]
v je rychlost větru [m/s] v ose antény
k je konstanta tvaru – použijme pro zjednodušení konstantu polokoule, která je této části paraboly poměrně blízká: 1,3

(Pro vysoké rychlosti proudění by však již síla byla závislá na třetí mocnině rychlosti.)