Jak vypočtu jak daleko dočůrá sud, ve kterém je u dna na plášti díra?

V každé učebnici fyziky je vzorec pro výtokovou rychlost vody ze sudu,když je an plášti u dna díra a je známa výška vodní hladiny. Ale v žádné jsem nenašel vztah pro výpočet vzdálenosti jak daleko ten sud dočůrá.

Nejlepší odpověď
anonym

Vzdálenost je závislá na výšce hladiny a velikosti otvoru a během vytékání se mění, protože se snižuje tlak v závislosti na hladině. Zkus si to někdy v praxi, napřed stříká daleko, v závěru už jen stéká po stěně sudu.
Jako u čurání, čím větší tlak, tím dále dostříkneš.
Pro účely příkladů nebývá tato veličina podstatná, navíc je příliš proměnlivá, takže má x hodnot. (Ale je vypočitatelná, jako vše, co se dá matematicky vyjádřit).

Další odpovědi
mosoj

Když budete mít trpělivost zde to najdete.
http://www.ja­roska.cz/fo/_me­dia/archiv/kni­hovna/kapaliny_bo­oklet.pdf

Bude to ale pro ideální kapalinu a nebude se brát v úvahu odpor vzduchu.