Jak vypočítat výkon kotle na tuhá paliva pro domek cca 493m3,který není zateplený?

Nejlepší odpověď
venkovan

To je úplně jednoduché. Je potřeba vypočítat podle konstrukce zdiva tepelné ztráty zdí, stejně tak stropů a podlah + tepelné ztráty oken podle jejich velikosti a konstrukce a dveří. Potom je vše znásobit koeficientem nadmořské výšky a ještě zvážit vliv mikroklima lokality (mrazová kotlina, větrná lokality, závětří apod.).
Je sice tradicí přidávat pro jistotu na výkonu kotle, ale s ohledem, že silně mrazivých dnů v roce je jen několik, vhodnější je kupovat kotel na vypočtené ztráty, někdy i o trochu slabší. Protože silné kotle je nutné při běžné zimě regulovat na nižší výkon, tedy dochází ke špatnému spalování , respektive zbytečně se platí za otom, protože nedokonale vyhoří.
varianta je akumulační nádrž (minimálně 1000 l, která se vyhřeje zároveň s topením v domě, potom se kotel nechá vyhasnout a podle potřeby se z nádrže potom i několik dní dům vyhřívá.

Další odpovědi
mosoj

Tak to se tady zřejmě nedozvíš. To již není domácí úkol pro žáky školou povinné.
Není zde ani prostor pro vzorový výpočet.

Něco je tady. Můžete to zkusit.
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210

jmhad

ten výpočet není jednoduchý.Kdysi jsem to zkoušel a vyšlo mi v podobném případě něco kolem 12 kW.Ale praxe mi naučila tři věci

  1. K výkonu kotle musím mít i odpovídající výkon radiátorů,resp. raději více.
  2. Bude záležet na tom,čím topím.Kotel je spočítán na určitý druh paliva.Když použiji jiný,jde výkon rychle dolů.Je třeba rozdíl mezi uhlím z Mostu a Sokolova.Je rozdíl mezi bukovým dřevem,které se sušilo 3 roky přikryté a dřevem jehličnatým pokáceným v létě. Tam je výkon 50%.

3.Je lepší použít nucený oběh vody.Topí to dříve a ohřeje se celá plocha radiátorů.

V současné době používám pro obdobný domek,bývalou pastoušku,který nejde pořádně zaizolovat kotel H 412 – tedy výkon 12 kW a na to mám i výkon radiátorů.Ale protože je na uhlí a já topím dřevem, musím počítat s výkonem 7 – 8 kW.Za sezónu spálím cca 15 metrů dřevního odpadu z pily.
K tvé otázce – rozhodnout se čím topit a jít do specializované prodejny,kde jsou dnes už skuteční odborníci,kteří poradí.Ale budou trochu nadsazovat.Pak jít do jiné a odpovědi porovnat.Pokud to bude do 15 kW,tak to koupit.

Mapel

Opravdu to je jednoduchý. Zajděte si na firmu, která instaluje kotle a řekněte jim celkovou vytápěnou plochu a z čeho jsou zdi. Ostatní si doplní a program jim vyplivne potřebný výkon. Možná budě něco i na internetu.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.