Lucyy

Jak vypočítat tuto slovní úlohu?

Zdravím!

Snažím se vyřešit tuto slovní úlohu:

Při dopravní kontrole bylo zkontrolováno 800 řidičů. Mezi nejčastější přestupky patřilo překročení stanové rychlosti, nesprávná jízda v jízdních pruzích a špatný technický stav vozidla. Žádného z uvedených přestupků se nedopustilo 500 řidičů, všechny tři přestupky byly zjištěny u 2 řidičů a u 43 řidičů byly zjištěny právě dva z těchto přestupků. Rychlost překročilo 187 řidičů a špatný technický stav byl zjištěn v 110 případech. 75 řidičů mělo vozidlo ve špatném technickém stavu a přitom se nedopustilo žádného dalšího přestupku. Přestože 27 řidičl mělo vozidlo ve špatném technickém stavu, překročilo stanovenou rychlost.

  1. U kolika řidičů byla zjištěna nesprávná jízda v jízdních pruzích?
  2. Kolik řidičů se dopustilo právě jednoho z uvedených přestupků?

Počítala jsem to asi čtyřikrát.. Problém je, že moje výsledky nejsou stejné jako v učebnici. Takže bych chtěla poprosit, jestli by se nenašel nějaký hodný člověk, který by vyřešil tuto úlohu )

Výsledky z učebnice jsou: a) 50 , b) 255 . Moje výsledky jsou: a) 83 b) 222

Předem děkuju!

Doplňuji:
Mockrát děkuju!:) Nepochopila jsem totiž tu větu „u 43 byly zjištěny pravě dva z těchto přestupků“. . Takže teď mi to už vychází:))

Odpovědi
bolak

To béčko je jasný, 300–43–2=255, u toho druhýho se nemůžu dopočítat takže bych učitelce nejspíš řek, že se nechám podat.
Doplňuji:
To áčko mi prostě vychází 30, myslím že v učebnici je to špatně :))

marcelkacz

Ahoj, tak mě to vyšlo uplně stejně, jako výsledky v učebnici – doplňovala sem si to do tabulky pro Vénovy diagramy a krásně to vychází, nemusí se ani tvořit žádná rovnice, vše na sebe navazuje – musíš si správně udělat souvislosti v zadání – např. když 43 má právě dva a 27 má techniku i rychlost tak to rovnou mužeš odečíst a zbývá ti už jen 16 :) pak máš že technika je dohromady 110 odečteš ty dva co maj vše, pak těcg 75 co maj jen to a pak těch 27 co maj techniku i rychlost a zbyte ti 6, který odečteš od těch 16 a máš 10 který odpovídají, že překročily rychlost a pruhy a pak už jen dopočítáš pomocí toho že víš že rychlost má celkem 187: 187 – 27 – 2 – 10 = 148, dohromady jich je 800 poslední údaj co chybí je samotné pruhy = 800–500(žádné)-75(jen technika)-6(technika a pruhy)-2(vše)-27(rychkost a technika)-148(rychlost)-10(rychlost a pruhy) = 32 – prostě odečteš vše co si zjistila :)
promin ale neumim moc vysvětlovat, kdyžtak se to pokusim napsat znova :D

bolak

marcelkacz: říkáš že ti to vyšlo úplně stejně jako v učebnici, ale tam to vyšlo 50 a 255 a to u tebe nikde nevidím :) takže jak ti to mohlo vyjít? navíc špatně odečítáš, když má 27 špatný stav a překročení rychlosti, tak to znamená že součástí těch 27 jsou i ty dva řidiči, který měli všechny tři přestupky..

navíc s těma 8 a 5 stovkama je zbytečný pracovat, prostě 300 řidičů mělo nějakej přestupek a zbytek je k ničemu, tak netřeba se s těma číslama dál vláčet