Anonym*

Jak vypočítat tuhle soustavu rovnic?

2×+5y=325
x = y + 175
Prosím, jestli někdo víte, poraďte prosím.

Nejlepší odpověď
Alesh

Jako kategorie „Vysoké školy“ je opravdu trefná. 🙂
Lze to více způsoby, ale na první pohled se úplně nabízí dosadit za x do první rovnice výraz, čemu se rovná x z druhé rovnice. Zadání je tak triviální, že vlastně druhá rovnice rovnou říká, co je x. Pokud ti tohle dělá problém, zjevně netušíš, tak soustavy rovnic řešit, jak fungují a co reprezentují, čili započni studium tohoto tématu.

Další odpovědi
Edison

Mnoooo… já bych z jedné rovnice dosadil něco do druhé.

orwell

anebo si napiš rovnice pod sebe následovně:
2×+5y = 325
x – y = 175

2.rovnici vynásob pěti a pak obě rovnice sečti. Členy s y se požerou a dostaneš jednoduchou rovničku pro neznámou x.
Pak se vrať k původní soustavě a nyní vynásob 2. rovnici (-2) a opět sečti s první rovnicí. Teď se ti požerou členy s x a dostaneš jednoduchou rovnici pro neznámou y.

Kelt

Z jedné rovnice dosaď neznámou do druhé. Vyjádři si neznámou v obou rovnicích a dej obojí do rovnosti. Pomocí determinantů. Nebo graficky. Sestav si přímku podle daných požadavků a v místě průniku je řešení.

mosoj

Tobě bych maturitu odpustil ihned.