Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vypočítat tento příklad z kinematiky?: Mám-li větrák, který vypnu a po vypnutí se otáčí ještě 5 sekund, jak zjistím,

Bohužel není známo nic jiného, než že po vypnutí se otáčí těch 5 sekund a já nějak nedovedu přijít na kloub tomu, jak to vypočítat bez zadání jiných veličin.
Doplňuji:
Potřebuji vypočítat původní rychlost (Bohužel je to má první otázka a nějak jsem nepochopila, jak ji správně zadat)

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Nezjistíš. Máš pravdu. Chybí spousta údajů. Třeba tření větráku (ložiska a uložení), hmotnost a moment setrvačnosti, aerodynamické vlastnosti větráku a poměry prostředí. Ev. informace co všechno máš zanedbat.


Avatar uživatele
Zlatý

Napíši, jaký zadaný podobný příklad dovedu vypočítat.

Zadání: Ventilátor rotující pětkrát za sekundu se po vypnutí proudu zastaví za 5 sekund. Určete úhlové zrychlení a počet vykonaných otáček do zastavení.

Výsledek je :
úhlové zrychlení = 2 pí
úhlová dráha = 25 pí
počet otáček do zastavení = 12,5

Zřejmě to bude chtít ještě ty otáčky před vypnutím. Popřemýšlej jestli se dají ze zadání nějak odvodit. Třeba Ti to nějak pomůže.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

lucyglanc

Nu a to je prosím maturitní otázka. Myslím, že tření, aerodynamiku a prostředí můžeme zanedbat... Není mi jasné, jak by se to dalo vypočítat bez toho, aniž bych znala hmotnost, nebo alespoň frekvenci či počet otáček, nebo něco takového... Ale evidentně to vypočítat lze, protože si jinak nedovedu představit, jak by se to dostalo do maturitních otázek.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

musí být v zadání ještě nějaké jeho zpomalování, nebo něco čím to odvodit, jinak to nemá smysl. Příp. ještě "rovnoměrně zpomaluje a od vypnutí do zastavení se stihne 100x otočit"....

Avatar uživatele
Registrovaný

lucyglanc

No, právě, že otáčky tam nejsou... Tak uvidíme, zda to do středy zvládnu buď vypočítat, nebo reklamovat. Děsí mě představa takovéto milé otázky...

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.