Jak vypočítat stranu „a“ trojúhelníku, když znám jen některé údaje?

Znám úhel alfa, tedy úhel ležící proti straně „a“ a znám délku strany „b“, tedy strany mezi úhlem alfa a stranou „a“.
No řeknu to jednoduše. Strana „b“ měří 7000m, úhel alfa má 3°. Kolik metrů má strana „a“?
Doplňuji:
Hmmm, tak dík no.
Jak neúplný zadání? Víc nevím. Znám vzálenost od úhlu alfa ke straně „a“ a znám úhel alfa. Potřebuji spočítat výšku (velikost strany) „a“.
Tak jinak. Sestupový úhel letadla je 3°, v jaké bude výšce ve vzdálenosti 7000m od prahu dráhy?
Ano je to pravoúhlý trojúhelník.

Nejlepší odpověď
radce

Přes goniometrickou funkci, pokud tedy jde o pravoúhlý trojúhelník…
Doplňuji:
tangens alfa = a / b

Další odpovědi
RedC22

To nejde spočítat. Neúplný zadání.
Doplňuji:
Nebyla informace o tom, že je to pravoúhlí trojúhleník a informace o tom, který úhle je pravý. Ano, to znamená neúplný zadání. Já jsem fakt netušil, co počítáš.

V tomhle případě platí toto:
tg(α) = a/b
a = b*tg(α)
a = 7000*tg(3°) = 366.854455 m

Letadlo tedy bude ve výšce asi 367 m.

mosoj

Pro příště. K vyřešení trojúhelníku potřebuješ vždy tři údaje. Jinak se vyřešit trojúhelník nedá. Pokud se jedná o pravoúhlý trojúhelník znáš třetí údaj a to je pravý úhel.

Ostatní je potom již na tobě.

Wang

Dědvševěd
Jak vypočítat stranu „a“ trojúhelníku, když znám jen některé údaje? II.

Velmi se omlouvám za nepřesnosti, mosoj má pravdu, která mě napadla až při jeho sdělení. Ano znám i třetí rozměr a to je 90°.
Takže abychom si to shrnuli:
pravý úhel je na levé straně trojúhelníku, tedy 90°.
Dolní přímka tedy ta co vede od prahu dráhy k tomu úhlu 90°měří 7000m.
Vrchní přímka (přepona) nevím kolik měří, ale má sklon 3°.
Takže mě zajímá kolik měří strana „a“, tedy ta která je vlevo a vede kolmo pod úhlem 90°.
Snad jsem to popsal dobře.

_\ je to jen náčrt pomocí znaků

práh dráhy je v bodě A-tedy vpravo, pravý úhel je v bodě C-tedy vlevo. Letadlo je v bodě B-tedy nahoře. Kolik měří výška B-C tzedy strana a?

Hlada

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Napsal jsem volovinu. Znáš přeponu, potřebuješ spočítat přilehlou odvěsnu.

radce

Přilehlou?
Ono to zadání totiž stále není kompletní…

Hlada

Ano, zadání není jednoznačné. Je ale už jasnější, proti tomu původnímu. Vzdáleností od prahu dráhy se může myslet dráha letu (přepona) nebo průmět na zemi (protilehlá odvěsna). Výška je v obou případech přilehlá odvěsna.

radce

Jo, přesně to jsem psal níže, akorát nesouhlasím s tou přilehlou odvěsnou, výška je podle mne protilehlá odvěsna k úhlu sestupu…

radce

Ještě jde o to, kde bude mít trojúhelník pravý úhel, tedy jestli byly správně označeny odvěsny „a“ a „b“.
Přesněji řečeno, jestli vzdálenost od prahu dráhy, oněch 7km, je přímá vzdálenost mezi letadlem a prahem dráhy, nebo vzdálenost pozemního bodu nad kterým je letadlo od prahu dráhy.
Pokud by šlo o první možnost, tedy o skutečnou vzdálenost letadla od prahu dráhy, tak těch 7km je přepona pravoúhlého trojúhelníka a tím pádem je všechno trošku jinak.
Výška by potom byla 7000 x sin(alfa), tedy nikoli 366.85 metrů. ale 366,35 metrů, a to už je docela nezanedbatelný rozdíl !!! 😁