Festerr

Jak vypočítat fyzikální rovnici?

Jsem v 8. třídě, nechápu když nám pan učitel zadá rovnice například F1 . a1 . F2 . a2, zakroužkuje a1 a a1 máme vypočítat. Byl by někdo hodný a pomohl by?

Nejlepší odpověď
Kelt

To, co jsi napsal není rovnice. To je součin a jsou tam 4 činitelé. Asi to má být takto F1.a1 = F2.a2 . A musíš znát 3 ostatní veličiny, abys mohl jednu vypočítat. A musíš si rovnici upravit, respektive si známé výrazy převést na pravou stranu, abys měl vlevo neznámou.

Další odpovědi
aliendrone

Je to tak jak píše Kelt, to cos napsal(a) NENÍ rovnice a tudíž NENÍ CO ŘEŠIT. ;) :D
Pokud by to bylo ve tvaru jaký píše Kelt (a já tipuji, že to tak má být, jde pravděpodobně o nějakou rovnováhu), tak k řešení nutně potřebuješ znát pravidla ekvivalentních úprav rovnic (no jo, ZASE matematika, ta je prostě VE VŠEM)!

Jinak čístě technická ke Keltovi. Je fuk, jestli je v důsledku úprav neznámá na levé nebo pravé straně rovnice. Důležité je, aby byla na své straně osamocena a na druhé straně rovnice bylo „všechno ostatní“. ;) :)

Alesh

No, tak nahoď nějaké konkrétní a celé zadání. Zatím z toho, co jsi napsal, moc moudrý nejsem. 🙂

Pepa25

To je vztah pro roznovážnou páku. Představ si houpačku a hned bude jasné, proč je tam nepřímá úměra mezi délkou ramena a silou (čmí blíž si sednu, tím větší silou musím působit). Součin délky ramene a síly se musí pro obě strany rovnat. Pokud znám obě síly a jedno rameno, tak není problém dopočítat délku druhého ramene …