leporela22

jak vypočítat proud u paralelního zapojení rezistorů?

Když mám zapojen rezistor do serie a další 2 paralelně tak když počítám proud když napětí je 10v rozdělí se mezi ty 2 rezistory a při výpočtu proudu U/R mám uvést celkové napětí nebo už rozdělené? a odpor celkový nebo toho rezistoru?
Doplňuji:
tady je obrázek http://letecka­posta.cz/809497666
jen jsem se chtěl zeptat jestli to mám správně

Nejlepší odpověď
Dochy

Trochu nejasný popis, obrázek by byl lepší. Pokud máš někde paralelní rezistory, na kterých neznáš napětí, tak je nahradíš náhradním rezistorem, spočítáš abytek obvodu a napětí na náhradním rezistoru. Toto napětí pak samozřejmě odpovídá napětí na každém z těch paralelních rezistorů, takže pak můžeš dopočítat i proudy.
Doplňuji:
nemas to spravne.
Predpokladam, ze I1 je proud tekoucí přes R1.
Počítáš ho jako I1=U/R1, což je špatně. Na tomto rezistoru je napětí U1, ne U
Ale I1 je také celkový proud obvodu (proud ze zdroje), takže I1=I=U/R, kde R je celkový odpor (kombinace R1,R2,R3)
U2 a U3 jsou stejné, I1 je součtem I2 a I3.

Máš bordel v tom, kde se Ti dělí napětí a kde proudy. Zopakuj si to a dávej si na to bacha. Napětí na paralelně řazených součástkách je stejné. Proud u sériově zapojených součástek je stejný,

Další odpovědi
mosoj

Najdi si kirhoffovy zákony.

Jenom upozorňuji že so počítá v ohmech ( ne kiloohmech) , ampérech a ve voltech.

martin21000

Není to náhodou zatížený dělič napětí? Nedíval jsem se na obrázek ale podle popisu to na něj vypadá.