petrrrr

Jak vypočítat proud na základě U_e, R_i a s přidanými paralelními/sé­riovými R?

Máme-li elektromotorické napětí elektrického zdroje U_e, vnitřní odpor R_i, jaký proud prochází obvodem, pokud máme 3 rezistory (každý s odporem R1) zapojeny (a) paralelně, (b) sériově?

Vyvodil jsem si:

I_paral = U_e / ( R_i + R1 / 3 )
I_ser = U_e / (R_i + 3 * R1)

Vycházel jsem z obecného:

  1. U_e = R_i*I + R*I
  2. 1/R_paral = 1/R1+1/R2+1/R3 = 3/R1
  3. R_ser = R1+R2+R3 = 3*R1

Díky za případné nakopnutí. Opravdu už si nejsem po 25 letech jist, věnuju se úplně jinému oboru. ;o)

Nejlepší odpověď
cochee

Domácí úkoly?

Další odpovědi
Edison

Tak předně by to chtělo se naučit značení veličin… Zajímavé je, že v otázce to píšeš správně a pak v textu na houby. Zapoj mozeg a přijdeš na to sám.

aliendrone

Vyvodils správně. :) Nemá ale cenu odpovídat, protože to stejně samozvaní ochránci pravdy, lásky a kodexu smažou… :(

petrrrr

@cochee Nerozumím. Jde o typové zadání ze sady otázek, jaké bude mít syn ve středu v testu. Lze to brát jako domácí úkol? Teď jsem si pro jistotu znovu přečetl Kodex, ale nic o úkolu tam nevidím. Je to problém?

annas

Klikněte si u své otázky na nadpis Nahlásit,. Zde se dočtete, že zadání domácích úkolů je důvodem pro skrytí otázky.

petrrrr

Asi to tedy není úplně komentář na vás, ale v tom případě nechápu, proč to není ani v Kodexu, který jsem si přečetl aspoň pětkrát, ani v Nápovědě, a přesto se to nějak penalizuje, což teda podle vás zjistím až ve chvíli, pokud budu chtít něco nahlásit. Podivné.
Ale tedy diskuze o postupu a případná kontrola teda možné jsou, ano?

annas

Napsala jsem obecně, když jste se zmínil, že jste v Kodexu nic nenašel.

Vysvětlil vám Dochy – „Nechat si … atd“, nebudu opakovat.

Nikdo neví, zda nejste školák. Takže poradíme při návrhu řešení apod., případně zkontrolujeme.

petrrrr

Jasně, díky. Radši jsem se zeptal i vás, abych to měl jaksi potvrzeno od vícero zkušenějších uživatelů.
Jinak je to fakt, že nikdo nemůže vědět, kdo jsem, takže je logické přidat k otázce i vlastní návrh. Dobrý nápad. Aspoň to případné zdejší školáky donutí se látku doučit (a rodiče lámat si zase jednou hlavu něčím jiným :o))).

Dochy

Nechat si vypracovat domácí úkol na webu je bráno jako podvod. Proto je místním zvykem (nejsem si jist zda je to tu někde i kodifikováno) na podezřelé otázky nedávat odpověď ve formě výsledku. Nicméně diskuse o problému a případná kontrola výsledku je zde přípustná.

petrrrr

Díky za upřesnění, teď budu vědět, jak to v budoucnu formálně zaonačit, ačkoliv doufám, že už zase s fyzikou dlouho nic mít společného nebudu (i když musím nadruhou stranu přiznat, že mě to po letech docela bavilo).

petrrrr

No, měl jsem asi vepsat do otázky, jak jsem to sám počítal, aby bylo jasné, že chci vlastně jenom potvrzení. Já už si fakt z toho gymplu po 25 letech moc nepamatuju, snažím se pomoct synátorovi před středečnim testem, tak abych mu netvrdil nesmysly. :o) Takže mi ten vztah vyšel takhle:

I_paral = U_e / ( R_i + R1 / 3 )
I_ser = U_e / (R_i + 3*R1)

Vycházel jsem z obecnýcho U_e = R_i*I + R*I a vztahu 1/R_paral = 1/R1+1/R2+1/R3 = 3/R1 a R_ser = R1+R2+R3 = 3*R1.

Nesekl jsem se někde? Díky.

Hlada

Je to dobře.

petrrrr

Skvěle. Díky moc! ;o)