MaraX

Jak vypočítat procenta ze zlomku?

Dobrý den! Prosím o radu jak vypočtu procenta z daného zlomku? Př. Kolik je 20% z 5/7 (pěti-sedmin). Děkuji za všechny odpovědi. :)

Nejlepší odpověď
quentos

jednoduše, stačí vědět, jak převést dané procento na zlomek

20% = 20/100 = 1/5

„z“ znamená v matematice „krát“, takže těch pět sedmin vlastně NÁSOBÍM dvaceti procenty (neboli jednou pětinou).
Teď už stačí jen vědět, jak se násobí zlomky mezi sebou.

Univerzálněji lze: daný zlomek vynásobit jednou setinou (tím dostanu jeho jedno procento) a výsledek vynásobit daným počtem procent.

Další odpovědi
anonym

Zkus přemýšlet: 5/7 = 100%. Ty chceš jenom 20%.