Jak vypočítat nákupní cenu?

Dobrý den,

pro svůj e-shop dovážím zboží ze třetí země. Stále si lámu hlavu s tím jak správně vypočítat nákupní cenu konkretního produktu.
Faktura z Číny obsahuje 20 různých položek + doprava.
Zboží se řádně proclí a já jsem nyní před problémem jak zadat do programu nákupní cenu. Mám v ruce papíry z celnice ve kterých se sotva orientuji (to bych snad nějak zvládl), ale jak rozpočítat tu dopravu. Předpokládám, že i ta by měla být započítána do nákupní ceny.

Snad jsem můj problém vysvětlil dostatečně.

Obecně mi jde o to, že bych rád měl účetnictví v pořádku vč. skladového hospodářství.

Uvítám každou radu jak vést sklad se zbožím ze třetí země, aby bylo vše dle zákonů ČR a nedostal se zbytečně do konfliktu s finančním úřadem.

Předem děkuji za odpovědi.

Honza

Nejlepší odpověď
kazisvět

Abyste měl v pořádku účetnictví, musíte naskladňovat celkovou pořizovací cenu zboží, tj. včetně cla, dopravného apod. Jak dopravné rozúčtujete je na Vás. Pokud to jsou zhruba stejné položky, rozúčtovávejte dle počtu kusů.

Další odpovědi
mosoj

Souhlasím s kazisvět. Náklady na pořízení zboží ( doprava, clo a pod.) jsou součástí ceny zboží. Na sklad se účtují zvlášť ale na skladě se spárují s konkrétním zbožím nebo pokud je v dodávce více druhů zboží rozúčtujete to dle svého uvážení.

baghira

Podle mě jsi jednak nakoupil zboží (za ceny uvedené na faktuře) a jednak nakoupil (a současně i „spotřeboval“) službu, tj. dopravu. To je pro tebe nákladová položka, ale nevidím důvod ji započítávat do nákupní ceny zboží.
Ale je to jen můj názor, kreativní účetní ti možná poradí jinak.