Ganymede

Jak vypocitat koncentraci?

Neni to ukol!! Delam pokus!! Pro me ze zajmu..
Kdyz dam do hrnicku caj a zaleju to urcitym mnozstvim vody a necham luhovat po určitou dobu jak poznam nebo vypocitam jakou ma koncentraci?? Jako kolik procent caju se v te vode rozpustilo. Jde to vypocitat?? A jak?? Mohl by to nekdo rozepsat??
Moc dekuji za odpovedi :)

Nejlepší odpověď
Hans51

Čaj se ale ve vodě nerozpouští, díky působení vody se z něj vyluhují potřebné látky.

Další odpovědi
Emefej

Můžeš si dělat pokus. Přesně (mejméně na 6 desetinných míst) zvaž čaj před vyluhováním. Poté ho vysuš a znovu ho zvaž. Hmotnostní úbytek bude pranepatrný.

cochee > při gravimetrii se sušení na standardní vlhkost předpokládá. Proto jsem to nezdůrazňoval.

cochee

Doplním Emefeje a gecca: před luhováním musíš zjistit vlhkost obsaženou v samotném čaji, anebo jej před pokusem naprosto zbavit veškeré vlhkosti = vody, a po pokusu taktéž – vysušit na nulovou vlhkost.

mosoj

Udělej výluh čaje nejlépe do destilované vody . Potom v exikátoru pod lampou vysuš a vážením stanov obsah sušiny. Sušina bude to co se z čaje vylouhovalo.

http://www.ma­neko.cz/vahy-pro-stanoveni-susiny-dlb-160-3a/

gecco

Doplním, co píše Emefej – taky můžeš změřit přesně hustotu vody (doporučuju použít destilku, abys mohla vyloučit chybu způsobenou, tím, že díky vyšší teplotě se z vody vyloučí minerály) a po vylouhování čaje ji změřit opět…
😉
Každopádně – v domácích podmínkách je takovýto pokus nerealizovatelný.
😉