lani

jak vypocitat? : 3× –7y = –11 7× + 9y =101

Nejlepší odpověď
quentos

stačí zadat do vyhledávače „soustavy rovnic o dvou neznámých“. Ty lze počíat dvěma základními metodami – sčítací a dosazovací; zde zřejmě bude lépe použít metodu dosazovací.

z jedné rovnice si vyjádřím jednu z neznámých a toto vyjádření pak místo ní dosadím do druhé rovnice.

např.: z první rovnice si vyjádřím x

3× – 7y = –11
3× = –11 + 7y (převádím na druhou stranu, změním tedy znaménko)
x = (-11 + 7y): 3 (příp. to celé lomeno třemi, na PC se blbě píšou zlomky)

výraz „(-11 + 7y):3“ dosadím do druhé rovnice místo x:

7. (-11 + 7y:3) + 9y = 101
což už je klasická rovnice o jedné neznámé; hodnotu y, která mi vyjde, pak dosadím do první rovnice místo neznámé „y“ a spočítám x

Další odpovědi
brillant

Již se to tu řešilo.
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=rovnice%20o%20dvou­%20nezn%C3%A1m%C3%­BDch

Alesh

No, úplně stejně jako jakoukoli jinou soustavu dvou rovnic o dvou neznámých.
Doplňuji:
@quentos: Kvůli tobě se to teď ta slečna nenaučí a skončí na kase v supermarketu. Ale je pěkná, o tom žádná! 😉 … Tak možná, že z ní nakonec bude sexkretářka. 🙂

Zdroj: http://www.mat­web.cz/sousta­vy-rovnic