miape

Jak vypočítám výsledek z elektrotechniky?

jakou teplotu má spirála vařiče, kterou při 20 stupních celsia prochází proud 2,9 A . Při provozu prochází vařičem proud 0,5 A . napětí zdroje je 220 V a spirála je z W.

otázce moc nerozumím ale nevíte jak si mám poskládat vzorec aby to vyšlo?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak snadno to nejde. Musíš si zjistit teplotní koeficient odporu wolframu (alfa)v tabulkách. Ten je 1,8 * 10 ^-3 na stupeň C.
Odpor spirály při 20oC = Ro= U/Io= 75,86 ohmu
Odpor spirály po zahřátí R1= U/I1= 440 ohm
Rozdíl teplot je delta t

Nyní dosadíš do vzorce delta t = (R1 – R0)/Ro * alfa
delta t = (440–75,86)/75,86 * 4,8 * 10−3
delta t = 364,14/ 0,364128=1000 oC
Spirála má teplotu 1 000 o C

Doplňuji:
Pozor v úvodu jsem se překlepl. Ten koeficient je 4,8 * 10−3.
Ve výpočtu je to správně.

Další odpovědi
gecco

Snadno…
Pro začátek:

  1. zřejmě musíme vycházet z toho, že proud se mění v závislosti na teplotě
  2. napětí je dáno (konstantní), proud také (v obou případech) – co se tedy ještě mění?
  3. a pak už jen zjisti, jak se mění u wolframu

😉

orwell

Asi před týdnem jsem se snažil obšírněji odpovědět na tuto otázku. Zřejmě jsem něco provedl špatně a příspěvek nebyl uveden, Zkouším to poprvé, snad se to naučím.
Chci jen podotknout, že výsledek uvedený autorem mosojem je velikost oteplení (rozdíl teploty konečné a počáteční, tj. delta t), nikoliv teplota spirály, na kterou byl činěn dotaz. Teplota spirály je tedy o 20°C vyšší, než uvedených 1000°C, tedy 1020°C.
Toť vše.