Jardafaker

Jak vypočítám tělesovou výšku u komolého čtyřbokého pravidelného jehlanu ?

Jehlan má hranu spodní podstavy 5cm dlouhou, hranu horní podstavy 3cm dlouhou a boční hranu 2cm dlouhou.Potřebuji vědět výšku tělesa a také jeké rovinné útvary jsou ty čtyři rovinné útvary tvořící plášť.Dále by se mi také hodila výška kužele s poloměrem 3cm a „stranou“ 5cm a výška pr. čtyřb. jehlanu s podst. hranou 4cm a boční 6cm (zde se mi hodí i výška trojuhelníku z pláště, ale hlavní je ten komolý jehlan).Prosím napište alespoň něco co víte, děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Vždycky si takovou úlohu nakresli!! – je to jednoduché…
😉

1. komolý jehlan

  1. výška – spočítej si půl-úhlopříčku dolní i horní podstavy (z délky hrany, snadno), jejich rozdíl je jedna z odvěsen pravoúhlého trojúhelníka, boční hrana je odvěsnou (prostě ti pomůže 3× Pythágoras)…
  2. plášť – po nakreslení ti to bude jasné

2. kužel – prostý Pythágoras
3. viz 1. – spočítej si půl-úhlopříčku (2× Pythágoras)
___
Už sis to nakreslil?
😉