herec147

Jak vypočítám pravoúhlý trojúhelník?

Dobrý den mám pravoúhlý trojúhelník ze kterého známe jenom úhly jaký je proto vzorec na výpočet. Předem děkuji

Nejlepší odpověď
Lamalam

A co bys rád spočítal?

Další odpovědi
talka

U pravoúhlého trojúhelníku snad stačí 1 úhel, ale aspoň 1 strana.

Dochy

Co bys chtěl vědět? Zdá se, že zadané údaje jsou tak trochu napytel, pokud potřebuješ zjistit něco dalšího…

JájsemRaibek

Zkus se podívat do tabulek – matematicko fyzikální tabulky a tam to jistě najdeš.
A mimochodem, píšeš, že máš a pak známe. Takže buď máme a známe nebo mám a znám. :)

klumprt

Délky stran nezjistíš. Zjistíš jen jejich poměry. Pomocí goniometrických funkcí.

např. sin(alfa) = a/c, při obvyklém značení úhlů, odvěsen a přepony.

Štoura

Výsledek (vzorec) se dá spočítat, ale vyjde ti vzorec = rovnice s parametrem !

  • pravoúhlý trojúhelník ma přepony a a b
  • proti straně a je úhel (alfa) mezi b a c
  • a = a

    b = a/tg (alfa)

  • plocha S = a . b/2 = a . a/tg (alfa) = a / 2 . tg (alfa)

    slovy : a na druhou lomeno 2 krát tangens (alfa) … v tom případě je „a“ tzv. parametr