Avatar uživatele
OndrisekCZ

Jak vypočítám počet závitů na druhé cívce transformátoru?

Sestra měla písemku a měla tyto informace: U=12V, N1=1500 závitů, vypočítej počet závitů na druhé cívce N2=? závitů… Na internetu to bohužel není ☹ Nemá někdo vysvětlení? Ještě vzorec měla odfajfkovaný správně a to N2= N1 x (U2/U1) Díky
Doplňuji:
A jak to teď vysvětlit té učitelce? No zítra ji zkouší, jsem zvědav ☹

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3381 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

…"U=12V, N1=1500 závitů, vypočítej počet závitů na druhé cívce "…
Nelze vypočítat, chybí info o U2…
😉
Doplňuji:
Vysvětlit učitelce??
😉
Učitelka není blbá (no – mnohdy je, ale nesmí se to ani říkat, ani předpokládat)…
😉
___
Jestliže sestra opsala to zadání přesně – není co ´vysvětlovat´ – učitelka se spletla (nikdo nejsme neomylní) a úkol ´odvolá´.
Jestliže se ´sekla´ sestra, je to její problém…

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

U transformátoru platí vztah, že musím znát 3 údaje a jeden nový počítám. Zvyšuji nebo snižuji napětí či proud, podle počtu závitů. Platí že součit závitů a napětí (proudu) na jedné cívce je stejný jako na druhé. Tedy jeden údaj chybí. Taky jsem se osobně setkal s tím, že jsem nemohl vyřešit příklad, protože jsem neměl všechny údaje. Tak ať se sestra přihlásí a řekne to učitelce. Mýlit se může každý.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

To co píšeš není základní vzorec. Základní vzorec Je U1/U2 = N1/N2.
Takže to co píšeš je správný obecný !!! výpočet počtu závitů vycházející ze základního vzorce. Stačí jenom podle libosti dosadit až budeš mít všechny údaje a vypočítat libovolný parametr.
Pokud to takto zadala, tak jinak než obecně to myslet nemohla a uvedená čísla jsou pouze zavádějící.

Ještě bych dodal, že účinnost trafa není 100 % ale pouze 90–95 %. Takže vypočtený počet závitů bude třeba o 5–10 % navýšit.

Blbých lidí chodí po světě vícero.
Doplňuji:
Vsadím se, že pokud to učitelce takto podá, tak dostane jedničku ať už to bylo myšleno jakkoliv.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

chybí ti tam napětí u2.nelze vypočítat přesný počet závitů cívky N2 bez napětí na druhé cívce.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek