Vladislav97

jak vypočítám druhou a třetí odmocninu číslo, bez tabulek a kalkulačky?

Děkuji.
Doplňuji:
Elile- to já vím, ale jak vypočítáš například odmocninu z 3 249 bez tabulek a kalkulačky…

Nejlepší odpověď
arygnoc

tzv. aproximací (přibližováním).
třeba:
vydělte x (číslo, z kterého mocninu hledáte) 10, udělejte z něho příslušnou mocninu.
pokud je menší, než x, udělejte průměr (x/10+x)/2 a z toho si vypočítejte příslušnou mocninu.
Pokud je menší, opakujte znova do té doby, než je příslušná mocnina VĚTŠÍ (a pamatujte si poslední číslo, kterého mocnina je MENŠÍ).
takhle najdete hraniční (větší a menší číslo, tzv. limity), které dále budete přibližovat (jestli je mocnina menší, udělejte opět průměr s větším číslem, jestli větší, s menším).
normálně by mělo stačit (uspokojivě) 10 aproximací, lze na to udělat i vzorce v excelu.

snad to bylo srozumitelné.

Další odpovědi
Elile

např. když máš 2 na druhou tak to je to samý jako 2×2 , když na třetí tak 2×2×2 ..

mosoj

Bohužel otázka je uzavřená aniž by byla zodpovězena. Již to zde jednou bylo.
Dávám odkaz na výpočet druhé i třetí odmocniny písemně.

http://pc.porad­na.net/q/view/73219-jak-vypocitat-druhou-odmocninu-bez-pouziti-kalkulacky?pa­ge=r73228#r73228