Syd

Jak vypočítám brzdnou dráhu, když pro zastavení (z mírnýho kopce) je potřeba při cca 80km rychlosti 10 sekund?

Doplňuji:
Chudst: jo, tohle jsem už viděla, ale to mi jaksi k ničemu neni, když chci zjisti o jak moc mam delší brzdnou dráhu než bych měla mít ;-p

Nejlepší odpověď
mosoj

Jedná se o rovnoměrně zpomalený pohyb.

Nejprve si musite vypočítat
velikost zpomalení (a)

v0 … počáteční rychlost v m/sec
v … konečná rychlost v m/sec
t … čas potřebný pro zastavení

v0 = 80 000 / 3600 = 22,22 m/s
v = 0 m/s

  • a = (v-v0)/t
  • a = (0–22,22)/10
  • a = – 22,22/10

a = 2,222 m/ sec

Nyní si vypočtete délku dráhy (s)
s= (v0 x t)- (1/2 x a x tna druhou)
s= (22,22 x t)-1/2 × 2,22 × 100)
s= 222,2 – 111
s= 111,2 m

Potřebná dráha pro zastavení je 111,2 m

Další odpovědi
chudst

Na vypocet brzdne drahy pouzijte toto: http://pepina­tor.tym.cz/on­line/autoskola/brzdna_dr­aha.php

(Pri 85km/h na suche vozovce brzdite cca 35 metru.)

==============
editace etitu editace : fuj. Uvazovat nad tim v noci mi nejde. Tak verte mosojovi :)

venkovan

Nebudu tu dávat nějaké vzorce, ale 111 m z 80km/hod se mi zdá hodně na mírný kopeček. 10 vteřin brzdit z 80 km rychlosti je dle mne moc vteřin.
Řekl bych, že by bylo lepší změřit si čas brzdění auta na rovině a čas z onoho kopce s podmínkou, že tlak na pedál brzdy bude v obou případech stejný.

Hlada

Brzdná dráha osobního auta na suchu z 80km rychlosti je kolem 30m. Jestliže ji máte 3× delší, jde nepochybně o vážnou závadu.

Syd

111 m je fakt docela dost, ale zdálo se mi to nějak podezřele dlouhý…

mosoj

No jestli je to z vlastní zkušenosti tak hlavně že se nic nestalo.

Syd

ne, to já si počkala až budu sama na silnici, to nebylo v nouzi (tentokrát 😁 )

mosoj

Tak to by bylo dobré si nechat opravit brzdy.
Sama na silnici – to dřív vyhrajete ve sportce.

Syd

Na tý silnici nikdo nikde nejel. No a k těm brzdám – auto je 3 roky starý a brzy má nebo by mělo mít v pořádku, to spíš asi jenom nemam sílu šlápnout pořádně na pedál 😁

mosoj

To ne!! to nefunguje posilovač brzd. Doufám, že jste měla puštěný motor. Bez chodu motoru by to byl normální jev. Pozor na to !!!