eLx

Jak „vypnout“ vnímání bolesti?

Existuje nějaký návod, kniha, která by popisovala například indické/tibetské postupy, jak nevnímat (vypnout) bolest, ať už je jakkoli silná? Jak vypnout/vytěsnit informaci, signál o dané bolesti, která jde do mozku? Díky. :)

Nejlepší odpověď
Deli

Ve svém životě jsem mnohokrát řešila, jak vypnout bolest – většinou třeba při drobných lékařských zákrocích (ať už zubař, nebo znaménka, čištění menších ran, šití atd.) Je to taková ta bolest na pomezí toho, kdy lékař už navrhuje znecitlivění, ale já vím, že to zvládnu bez toho.
Nejde o zvládání dlouhodobé bolesti – třeba při migréně – nebo velké bolesti – při větších zákrocích.

Je třeba zcela zrelaxovat tělo i mozek. Uvolnit svaly na celém těle – představím si, že jsem hadrová panenka. Dívám se na nějaký bod (třeba lampa, spára ve zdi, zásuvka, neprohlížím si obraz, ale dívám se na spojení rámu v rohu…). Povolím i stisk zubů a dotknu se špičkou prostředníčků svých palců na rukou (nejlépe volně rozložených do stran dlaněmi nahoru). Dýchám – zhluboka, pomalu, bez přestání (nezadržuji dech). Soustředím se na pečlivé hluboké nádechy a výdechy. Především výdechy – odfukuji od sebe bolest. Vnímám zvedání a klesání hrudníku. Vnímám, jak mi spojenými prsty proudí energie…
Postupně se tento postup naučíte bez přemýšlení, přestanete pak při této relaxaci vnímat dění kolem sebe, odletíte vlastně pryč…

Nefunguje to při propichování ušního bubínku při zánětu středního ucha. To ječím, krečovitě svírám madla křesla a mám chuť doktora pokopat. 🙂

Další odpovědi
anonym

Ono jde uplne vsechno pres mozek. 🙂 I kdyz chcete zvednout treba pravou ruku , tak i kdyz si to nemyslite … , tak " neco " da pokyn do hlavy , ze mate zvednout tu pravou ruku. ! A tak to je i o bolesti. Plus : tam je to i o zkusenosti s meditaci. Ne kazdy to dokaze.Zkuste si zatim dat jen do vyhledavace : meditace – jak nevnimat bolest. -iv-

dudu

Matně si vzpomínám, že vnímání bolesti lze vypnout pomocí akupunktury, ale k tomu je třeba opravdový odborník.

www

Žádnou speciální knihu neznám, ale částečně funguje akupunktura, prespunktura, hypnóza. Dále pak chemie (léky, drogy..)

arygnoc

nevypínat.

bolest je signál, že něco není v pořádku.

nic příjemného.

ale je to jenom výstraha.

pokazdejinak

…až to zjistíte, tak mi dejte vědět – třeba ta depilace pak nebude taková sv*ně :)

led

Vnímanie bolesti sa nedá vypnúť. Je to upozornenie tela, že niečo nie je v poriadku
Ale dá sa vypnúť reakcia na bolesť. Ak sa naučíte psychicky vypnúť reakciu na bolesť, „necítite“ ju. Potom sa dá urobiť také niečo, ako napríklad (ak sa nemýlim bola to Magda Vašáriová) dohrať predstavenie aj so zlomeninou, alebo prekonať operáciu „za živa“ bez umelého tlmenia.
Volá sa to vysoko postavený prah bolesti.