Avatar uživatele
Pokročilý

Jak vypadá vyhořelé jaderné palivo?

Jak vypadá vyhořelé jaderné palivo po odebrání z reaktoru? Má pořad formu uranových granulek jak před štěpením jen z rozdílem že je v něm zastoupeno množství jiných prvků jako výsledek rozpadu uranu nebo granule změnila vlivem štěpní svůj tvar a v palivovém proutku je např. ve formě nějaké drti?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Uran ve formě kovu se už nepoužívá. Nejčastější typem paliva je do 5% obohacené pevné uranové palivo oxidického typu ve formě UO2 https://cs.wikipedia.org/…
Vyhořelé palivo jsem ještě neviděl (ani bych nechtěl), ale předpokládám, že změna chemického a izotopového složení až takový vliv mít nebude, jako spíš strukturální změny vlivem vysokých teplot.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Vypadá pořád stejně.

Usoman > s tím světélkováním nemáš pravdu. Čerenkovovo záření znáš?


Avatar uživatele
Pokročilý

Uran je kov. Vizuálně podobný klasickýmu kovu. Takže šedá. Něco jako olovo či méně kvalitní železo. Nečekej rozhodně zelenou barvu a světélkování. ;)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Kalproth - ale to nesvětélkuje to palivo, ale voda do které pronikají částice těsně podsvětelnou rychlostí.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Kepler: Myslím že nemáš pravdu s tou strukturální změnou vlivem tepla. Vše by mělo být navrženo tak, aby to teploty v reaktoru vydrželo. Pokud se nepletu, tak teplota chladící vody bývá kolem 300°C, teplota ostatních částí reaktoru nejspíš bude hodně podobná (očekával bych rozdíly teplot v řádu desítek stupňů, max. kolem 100) teplota tání UO2 dle wiki je 2865°C.
Opravdu bych se spíše bál toho, že se struktura změní kvůli radioaktivní přeměn paliva (prvků) i když se přemění jen poměrně malá část. I u oceli se dost změní vlastnosti pokud je tam příměsí 0, 1, nebo 5%.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4095
Zlatý Kepler 1777
Zlatý Drap 1656
Zlatý quentos 1561
Zlatý mosoj 1509
Zlatý led 917
Zlatý marci1 904
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709
Zlatý ivzez 631

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.