Otazník123

Jak vypadá vyhořelé jaderné palivo?

Jak vypadá vyhořelé jaderné palivo po odebrání z reaktoru? Má pořad formu uranových granulek jak před štěpením jen z rozdílem že je v něm zastoupeno množství jiných prvků jako výsledek rozpadu uranu nebo granule změnila vlivem štěpní svůj tvar a v palivovém proutku je např. ve formě nějaké drti?

Nejlepší odpověď
Kepler

Uran ve formě kovu se už nepoužívá. Nejčastější typem paliva je do 5% obohacené pevné uranové palivo oxidického typu ve formě UO2 https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jadern%C3%A9_pa­livo
Vyhořelé palivo jsem ještě neviděl (ani bych nechtěl), ale předpokládám, že změna chemického a izotopového složení až takový vliv mít nebude, jako spíš strukturální změny vlivem vysokých teplot.

Další odpovědi
Klaproth

Vypadá pořád stejně.

Usoman > s tím světélkováním nemáš pravdu. Čerenkovovo záření znáš?

Usoman

Uran je kov. Vizuálně podobný klasickýmu kovu. Takže šedá. Něco jako olovo či méně kvalitní železo. Nečekej rozhodně zelenou barvu a světélkování. ;)

Dochy

Kalproth – ale to nesvětélkuje to palivo, ale voda do které pronikají částice těsně podsvětelnou rychlostí.

Dochy

Kepler: Myslím že nemáš pravdu s tou strukturální změnou vlivem tepla. Vše by mělo být navrženo tak, aby to teploty v reaktoru vydrželo. Pokud se nepletu, tak teplota chladící vody bývá kolem 300°C, teplota ostatních částí reaktoru nejspíš bude hodně podobná (očekával bych rozdíly teplot v řádu desítek stupňů, max. kolem 100) teplota tání UO2 dle wiki je 2865°C.
Opravdu bych se spíše bál toho, že se struktura změní kvůli radioaktivní přeměn paliva (prvků) i když se přemění jen poměrně malá část. I u oceli se dost změní vlastnosti pokud je tam příměsí 0, 1, nebo 5%.