Rokio

Jak vypadá týrání zvířat z nedbalosti?

Pokud někdo má psa a nestará se o něj, takže zemře na vyhladovění, je to vůbec nedbalost? Ten majitel toho psa mu nedával nažrat úmyslně. Není to poté úmysl?

Odpovědi
Filip84

Hranice mezi hrubou nedbalostí (tj. že činec věděl, že způsobit může, ale nepředpokládal to) a nepřímým úmyslem (tj. činec věděl, že může způsobit, a byl s tím srozuměn) je velice subtilní, velice často se nedá skutkový stav zjistit tak, aby na tu hranici bylo lze objektivně ustanovit, a pak, in dubio pro reo, platí, že je na konání čince nutno nahlížet jako na konání v hrubé nedbalosti.

Rozdíl je v tom, že někdo např. má psa s nádorem, ví o tom, že ten pes má nádor, nechce na to vynaložit peníze, na tu léčbu, a

  • věděl, že ten pes může na tu rakovinu umřít, ale nedbal toho: nechtěl psa zabít, ale bylo mu to jedno, pak jde o nepřímý úmysl psa zabít,
  • věděl, že ten pes může na tu rakovinu umřít, ale říkal si: však ona nebude zhoubná (ale nenechal udělat odběr a poslat ho do laboratoria), však kdysi psi taky žili s nádorem a nikdo je neoperoval a žili byli, atp. Tedy, on věděl, že může způsobit smrt psa, ale nepředpokládal to.

zjentek

Není tak dávno, kdy bylo zcela běžné, měl-li hlad pán, tak měla hlad i celá jeho rodina a nebylo to nijak trestné, hladovět.