anna emma

Jak vypadá pohyb v kosmu?

Jak by se pohyboval např.astronau­t,kdyby se utrhl,jako třeba ve filmu Gravitace? Zrovna tam se astronautka točila jako ve ždímačce.(trysky jí nefungovaly!) Je to skutečně tak? Točil by se člověk takto věčně? Co by se vlastně stalo po čase? Změnil by se nějak jeho stav? Stav jeho skafandru, těla, popř. toho pohybu? Je mi jasné, že nedochází k rozkladu, korozi atd. Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Kepler

Dnes jsou už skafandry pro výstup do vesmíru opatřeny malými reaktivními motorky (tryskami), takže lze eliminovat jakýkoliv nežádoucí pohyb, vč. rotace. Pokud by astronaut neměl jištění ani pojistným lanem, resp. pásem, jakýkoliv pohyb by byl nevratný a nastoupil by na vlastní oběžnou dráhu. Není tam žádné tření, nebo odpor vzduchu, které by pohyb zastavilo. Pokud by měl ale v ruce nějaký předmět, mohl by ho odhodit proti směru pohybu (zákon akce a reakce) a zabránit nejhoršímu – smrti udušením až by mu došel kyslík.